Jak rozpoznać, że twoje dziecko jest wyjątkowo inteligentne? Jak zapewnić mu odpowiedni rozwój? Małe dzieci wysyłają poprzez swoje zachowanie mnóstwo sygnałów, które świadczą o ich wysokim ilorazie inteligencji i nie chodzi tu o szybką naukę chodzenia, czy mówienia. Sprawdź, jakie cechy charakteru mają wyjątkowo inteligentne dzieci.

Chyba każdy rodzic chciałby mieć wyjątkowo inteligentną pociechę. Choć dla każdego z nich ich pociecha jest wyjątkowa i nie ma co do tego wątpliwości, to niektóre dzieci mają konkretne cechy, które wyróżniają je spośród rówieśników.

ZOBACZ TAKŻE: 8 nieoczywistych sygnałów, które świadczą o samotności

Maluchy, które można zaliczyć do grona dzieci wyróżniających się nietuzinkową inteligencją, dają swoim rodzicom sygnały kilkoma charakterystycznymi zachowaniami i cechami, które łatwo jest dostrzec, jednak trzeba o nich wiedzieć. Czy wasza pociecha należy do grona wyjątkowo inteligentnych dzieci? Warto zwrócić uwagę na poniższe symptomy.

Jak rozpoznać wyjątkowo inteligentne dziecko?

1. Doskonała pamięć - nie da się ukryć, że dzieci z reguły mają dobrą pamięć i potrafią zaskoczyć tym niejedną dorosłą osobę. Niemniej jednak, jeżeli twoje dziecko pamięta nawet najdrobniejsze szczegóły, wiedz, że jest wyjątkowe.

2. Chęć rozwoju - dzieci wyróżniające się wysoką inteligencją łakną rozwoju i wciąż zadają pytania oraz są ciekawe świata. Często są niecierpliwe, dlatego też warto dostarczać maluchowi różnych bodźców z otoczenia. Nowe twarze, pomieszczenia i dźwięki pomogą mu w jeszcze szybszym rozwoju. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić. Przestymulowanie może być dla niego szkodliwe.

3. Rozwinięte zdolności językowe - dzieci, które mówią długimi i złożonymi zdaniami oraz szybko przyswajają wiedzę również należą do tego grona. Nie sprawia im trudności nauka języków obcych, czy nauka czytania.

4. Koncentracja - twoja pociecha potrafi bez trudu skupić się na jednej rzeczy, nawet jeżeli jest to monotonna czynność? Lubi godzinami układać klocki i jest bardzo spostrzegawcza? Wiedz, że oznacza to, iż jest bardzo bystra.

5. Lubi spędzać czas ze starszymi - dzieci w wysoką inteligencją lgną do starszych od siebie osób, gdyż rówieśnicy najzwyczajniej ich nudzą.

6. Nadmierna ruchliwość - inteligentne dzieci nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu. Ciągle są w ruchu i muszą coś robić. Warto zwrócić także uwagę na wzmożoną gestykulację podczas rozmowy, która również świadczy o tym, że dziecko jest wyjątkowo inteligentne.

7. Spędzanie czasu w samotności - dzieci z dużym ilorazem inteligencji nie potrzebują towarzystwa, bo świetnie się czują we własnym. Są również samodzielna i potrafią bez niczyjej pomocy wykonać zadania, które są zbyt trudne dla ich rówieśników.

Jak wspierać wyjątkowo inteligentne dzieci?

Jeżeli zauważyłeś powyższe cechy u swojej pociechy, musisz mieć na uwadze, że niemal każdego dnia będziesz zaskakiwany nowymi zdolnościami swojego dziecka. Tym samym warto stanąć na wysokości zadania i pomóc dziecku w jego rozwoju. Najważniejsze, aby zapewnić mu pole do dalszej nauki i ciągle stymulować jego zmysły. Jak to zrobić? Pozwól poznawać dziecku nowe miejsca, ludzi i smaki. Kiedy jest nadmiernie ruchliwe, zapisz swoją pociechę na zajęcia sportowe. Aby rozwijać jego ciekawość świata, czytaj mu książki i puszczaj ciekawe filmy. W tym wypadku sprawdzą się również takie czynności jak: malowanie, czy wycinanie. Wyjątkowo inteligentne dzieci powinny również często przebywać i obcować ze światem zwierząt i roślin.

ZOBACZ TAKŻE: 11 zachowań, którymi cechują się osoby z emocjonalną traumą

Udostępnij:

Sklep