3 rzeczy, które musisz wiedzieć o pasywno- agresywnej osobie

Przebywanie z osobą pasywno-agresywną jest wyjątkowo męczące. Tacy ludzie mają zdolność manipulowania innymi i zatruwania im życia. Przedstawiamy oznaki, które świadczą o tym, że w swoim otoczeniu masz do czynienia z kimś takim.

  Pasywno- agresywne zachowania

  Pasywno- agresywne zachowania to tendencja do okazywania wrogości i negatywnego nastawienia w subtelny i zamaskowany sposób. Mogą przejawiać się poprzez milczenie, ignorowanie, złośliwości, drobne uszczypliwości, czy obrażanie się lub ciche dni.

  Takie zachowania nie są wyrażane wprost, czasem kryją się też za pozornie dobrymi intencjami i zamiarami. Niezwykle trudno je rozpoznać i zrozumieć, zwłaszcza gdy ktoś stosuje je wobec nas często…

  Kim są osoby pasywno- agresywne?

  Zdarza się, że ludzie w naszym otoczeniu sprawiają, że czujemy się nieswojo, ale nie jesteśmy w stanie określić, czym jest to spowodowane. Mają tendencje do przekazywania wrogości i niechęci w prawie niezauważalny sposób. Mają zdolność do ranienia innych, manipulowania nimi i zatruwania im życia. Jak ich rozpoznać i co musisz o nich wiedzieć?

  3 rzeczy, które musisz wiedzieć o pasywno- agresywnej osobie Jest pełna gniewu i frustracji

  Najczęściej w osobie, która stosuje zachowania pasywno- agresywne narasta gniew, wrogość i frustracja, które w sobie skrywa. Nie chce wyrazić tych emocji bezpośrednio i za wszelka cenę unika konfrontacji. Na dodatek ma trudności ze zmierzeniem się z własnymi emocjami wobec drugiej osoby. Przez to często ucieka się do takiego rodzaju agresji.

  Ma niską samoocenę

  Taka osoba nigdy nie nauczyła się kierować swojej frustracji ani pozbyć się gniewu, ma także bardzo niską samoocenę. Uświadomiła sobie jednak, że kontrolując innych i przejmując nad nimi władzę, może ukryć swoje niedociągnięcia i braki. Dlatego tak chętnie sięga po narzędzia, takie jak obrażanie się, ignorowanie, obgadywanie, krytyka wyrażana nie wprost, a w formie żartu lub komplementu, celowe zwlekanie, niedocenianie wysiłków, wywoływanie poczucia winy lub udawanie ofiary.

  Pokonasz ją asertywnością

  Przed taką formą agresji znacznie trudniej się bronić, niż przed bezpośrednim atakiem. Dlatego, gdy mamy do czynienia z zachowaniami agresywno- pasywnymi, musimy postępować delikatnie, ale stanowczo i bez wahania. Warto rozwiązać problem w sposób asertywny. Jeśli czyjeś słowa lub zachowanie sprawiają ci przykrość, powiedz o tym wprost. Nie odpłacaj pięknym za nadobne, ale postaw granice i nie pozwalaj ich przekraczać.

  ZOBACZ TAKŻE: 8 sygnałów, że Twój mężczyzna jest dojrzały emocjonalnie

   

  Udostępnij: