Czy młodzi zawsze powinni słuchać starszych? Jak stworzyć „wehikuł porozumienia"?

Nie da się ukryć, że często jesteśmy świadkami konfliktów między młodym a starszym pokoleniem. Często jedna ze stron jest bezkompromisowa dla drugiej, a o kłótnie nie trudno, kiedy młodzi negują starszych i na odwrót. Zdecydowanie jest to temat warty uwagi, gdyż z jednej strony nie zawsze starsi wiekiem mają rację, a z drugiej młodsi idą z duchem czasu. Czy w takim razie zawsze powinno słuchać się starszych?

Różnica pokoleń

Określenie „starsze pokolenia” kojarzy się niemal każdemu z nas z rozwagą, doświadczeniem, wiedzą, czy mądrością życiową, ale także ze staromodnością, czy zacofaniem. Starszym osobom należy się szacunek, choćby ze względu na wiek oraz wspomniane wyżej doświadczenia. Nie da się ukryć, że osoby starsze chętnie udzielają porad i często ciężko im zmienić swoje poglądy na dany temat. Czy w takim razie zawsze mają rację, a młodsi powinni się im podporządkowywać? Warto również podkreślić, że starsi nie zawsze potrafią rozmawiać z młodszymi.

ZOBACZ TAKŻE: Nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka, ale lek na stres!

Jeżeli natomiast przyjrzymy się młodszemu pokoleniu, od razu nasuwają się na myśl takie określenia, jak niedoświadczenie, śmiech, czy nawet głupota. Nie powinniśmy jednak brak doświadczenia życiowego mylić z głupotą. Młodsze pokolenie uczy się na nowych schematach oraz tworzy nowe, przez co te wcześniejsze również ewoluują. Młodsze pokolenie potrafi naprawdę dużo, a idąc z duchem czasu, cały czas wysuwa się na prowadzenie.

Z badań wynika, że młodzi chcą słuchać starszych, ale najbardziej ciekawi są opowieści o wojnie, lokalnej historii, młodości dziadków i ich osobistych przeżyciach, sami zaś najchętniej opowiadaliby o tym, jak wygląda współczesny świat – o postępie technologicznym, bieżących wydarzeniach. Tymczasem osoby starsze najbardziej lubią pouczać: mówić o tym, jakie wartości są ważne, jaką obrać drogę, na czym się skoncentrować w życiu i pracy, a słuchają najchętniej o sprawach sercowych – kogo młodzi darzą sympatią albo dlaczego jej nie mają itp.

Czy w takim razie młodsze pokolenie zawsze musi słuchać starszego i kierować się ich poradami?

Młodsi zawsze muszą słuchać starszych?

Przede wszystkim starsi wiekiem powinni wyjść z roli nauczyciela i wejść w rolę tzw. gawędziarza. Nie wolno zapominać o szacunku, który należy się każdemu z nas, ale nie można mówić, że młodzi zawsze powinni słuchać starszych od siebie. Nie wolno odtrącać doświadczenia starszych, ale trzeba młodszym pozwolić podążać własną drogą, bo tylko tak nauczą się życia.

Warto również pamiętać, że nie wszystkie rzeczy ze starszych pokoleń są obecnie skuteczne. Co więcej, starsi nie mogą zapominać o swojej młodości i zmianach, które sami wprowadzali w życie. Jak w takim razie stworzyć tzw. wehikuł porozumienia?

Może nim być np. wymiana umiejętności (ty nauczysz mnie szydełkowania, a ja ciebie obsługi DVD). Należy także unikać tematów, które się dezaktualizują – młodzi nie chcą uczyć się, jak pracować i żyć od dziadków, bo świat się zmienił. Młodzież jest ciekawa tego, jak się kiedyś żyło, ale bardziej na poziomie inspiracji niż modeli do naśladowania. Trzeba nauczyć starszych, jak mówić do młodych i stworzyć im przestrzeń do spotkań- mówi Paulina Dziankowska z Domu Badawczego Maison.

Udostępnij: