,,Zielona mila" - film, który powstał w 1999 roku jest ekranizacją książki Stephena Kinga o tym samym tytule. To przykład jednego z najbardziej rozpoznawalnych i zjawiskowych arcydzieł kina czy literatury. Unikalni bohaterowie i cała historia potrafi wciąż tak samo interesować widzów - jeszcze - XX wieku jak i widzów XXI wieku. W czym tkwi jednak wyjątkowość tegoż filmu?

Bohaterowie - główni  

- John Coffey - ciemnoskóry mężczyzna oskarżony o zamordowanie dwóch dziewczynek. Jego przybycie do więzienia wprowadza zupełnie inną atmosferę; potrafi on likwidować choroby osób z jego otoczenia. Posiada on niesamowitą moc, jednakże nie pokazuje się poprzez to jako ,,zbawca narodów". Tak naprawdę jest cichy, wrazliwy i wręcz przesiąknięty empatią. Ostatecznie zostaje wykonany na nim wyrok śmierci za zbrodnię, której nie popełnił. 

- Paul Edgecomb - strażnik więzienny w więzieniu zwanego ,,zieloną milą". Obserwuje on więźniów, którzy zostali skazani na karę śmierci i cierpi na bardzo bolesą i nieprzyjemną dla niego chorobę. Jest głównym bohaterem zarówno filmu, jak i książki. 

Już sama aparycja tych bohaterów ukazuje wyjątkowość filmu. 

Gatunek trudny do sklasyfikowania 

,,Zielona mila" jest filmem bardzo trudnym do sklasyfikowania, jeśli chodzi o gatunek. Można dopatrzeć się tutaj wątków z przeróżnych produkcji: zagadka śmierci dwóch dziewczynek, która pasuje do mrożącego krew w żyłach kryminału; tajemnicza moc Johna Coffeya - materiał pod science-fiction i twórczość fantasy; tajemnica i dramaturgia warta niejegdego dramatu kinowego. 

Być może ta niemożność dokładnej klasyfikacji jako filmu czyni go tak wyjątkowym? Warto także wspomnieć o samym Stephenie Kingu, który używał w swoich książkach takich wątków jak: fantastyka, thriller, horror, dramaturgia czy kryminał. Wygląda na to, że w książce, na podstawie której został nakręcony film, użył on wszystkich możliwych gatunków, jakie miał do dyspozycji, co również może świadczyć o wyjątkowości filmu (a może chodzi tu o coś jeszcze...). 

Wielość interpretacji 

Sam film jest także wyjątkowy, ponieważ nie ma on jednej interpretacji. Tak naprawdę samą ekranizację książki można ująć z wielu perspektyw, np. psychologicznej, socjologicznej, kryminologicznej, literackiej, naukowej czy popularnonaukowej. Właśnie to czyni film tak ciekawym i tajemniczym - nieprzewidywalnosć, brak pewności, liczne materiały do badań czy analizy. Warto pochylic się także nad tym. 

Tragiczne losy Johna Coffeya

Jednakże najbardziej istotnym wątkiem jest sama postać Johna Coffeya i rodzące się pytania: jakim cudem tak dobra postać mogła zostać skazana na śmierć? - finalnie za zbrodnię, której nie popełniła. Wydaje się to niesprawiedliwe, lecz może tak właśnie funkcjonuje nasz świat. Prawdopodobnie prawdziwe dobro jest skazane na zagładę i niepowodzenia, gdyż zostaje ukazane autentycznie a nie na pokaz...

Ciemnoskóry bohater filmu niosł ze sobą naprawdę piękne rzeczy, jak zresztą ogromna ilość ludzi w świecie rzeczywistym. Wobec tych także można odnieść wrażenie, że są niesprawiedliwie traktowani przez życie, ale może - tak jak to wcześniej zostało opowiedziane - tak wygląda właśnie prawdziwe dobro - nie afiszuje się, jest naturalne i skazane na zagładę...

B.J  

Udostępnij:

Sklep