Złość u kobiet i u mężczyzn- czym się różni?

Czasem trudno nam zachować spokój, gromadzi się w nas wiele emocji, aż w końcu dajemy im upust i wybuchamy. Co ciekawe, gdy mężczyźni okazują złość, uznawane jest to za przejaw odwagi i wyraz siły. Natomiast gdy robią to kobiety, posądzane są o dramatyzowanie i histerie. Dowiedz się, czym różni się złość kobiet od złości wyrażanej przez mężczyzn i dlaczego czasem po prostu warto się zezłościć.

Do czego jest nam potrzebna złość?

Złość jest podstawową emocją, która pojawia się jako naturalna reakcja na ograniczenia i przeszkody, stojące nam na drodze i uniemożliwiające zaspokojenie ważnych dla nas potrzeb. Jest dla nas sygnałem, że powinniśmy coś zmienić i zacząć działać.

Złość u kobiet i u mężczyzn- czym się różni?

Złość odczuwają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, różnice polegają wyłącznie na tym, że inaczej jest ona postrzegana przez innych. Gdy mężczyźni okazują złość, uznawane jest to za przejaw odwagi i wyraz siły. Panowie otwarcie ujawniają swój gniew, okazują sprzeciw, a nawet uciekają się do agresji. I nikt ich za to nie potępia!

Natomiast, gdy robią to kobiety, posądzane są o dramatyzowanie i histerie. Powszechnie uznaje się, że kobieta może się martwić, smucić, czy bać, ale złościć?... Nigdy! U płci pięknej nie ma miejsca na złość, gniew, czy walkę „o swoje”, a stereotyp kobiety przypisuje jej łagodność, uległość i łagodzenie konfliktów.

Z tego powodu kobiety wykształciły umiejętność wyrażania złości nie wprost, poprzez pasywno-agresywne zachowania, takie jak uszczypliwe komentarze, krytykowanie, czy docinki. Wszystko przez to, że w naszym społeczeństwie nie ma przyzwolenia na kobiecą złość.

Ten podział emocji jest niesprawiedliwy i wyrządza wiele szkód. Tłumiona złość wybucha, obracając się przeciwko osobie która ją czuje, a także innym.

Czasem dobrze jest się złościć!

Mówi się, że „złość piękności szkodzi”, szczególnie odnosząc to do kobiet- dlatego zwykle starają się nad nią zapanować. Jednak znacznie bardziej szkodzi jej tłumienie i niewyrażanie. Dlatego tak naprawdę czasem warto pozwolić sobie na złość, niezależnie od płci! Oto kilka powodów, dla których czasem warto się zezłościć.

Upust dla negatywnych emocji

Zwykle uważana jest za coś złego, lecz czasem złość pozwala pozbyć się nadmiaru obciążających emocji. Dzięki niej możemy dać im upust, wyrzucić coś z siebie i oczyścić atmosferę. W niektórych sytuacjach warto to zrobić, pod warunkiem, że nie krzywdzimy wówczas innych.

Poczucie ulgi

Często po wybuchu złości schodzi z nas ciśnienie, stajemy się spokojniejsi i doświadczamy ulgi. Zdarza się, że taki wybuch pozwala nam się oczyścić i uspokoić. Po tym mamy okazję w spokoju przemyśleć swoje zachowanie i zastanowić się nad tym, co doprowadziło nas do wybuchu.

Motywacja

Czasem złość może być motywująca i wyzwalać energię. Zdarza się, że po wybuchu złości jest w nas więcej sił i chęci do dalszego działania. Odczuwanie złości na samego siebie sprawia, że nabieramy ochoty, by udowodnić, że coś potrafimy, na co nas stać i pokazać, ile jesteśmy warci.

Ochrona

Czasem złość może pojawiać się jako silna i zdecydowana reakcja na zagrożenie. Pozwala chronić nasze granice, zasady, mobilizować siły i działać pod presją, gdy zachodzi taka potrzeba.

Udostępnij: