Jak być kobietą asertywną?

Kobieta asertywna to taka, która nie boi się posiadać i wyrażać własnego zdania, czy mówić o swoich uczuciach i potrzebach. Potrafi głośno nie zgadzać się z czymś, co jej nie pasuje i bronić swoich granic, a przede wszystkim odmawiać, gdy nie chce spełniać czyiś żądań. Jak stać się taką kobietą? Podpowiadamy!

Asertywność- co to tak naprawdę jest?

Asertywność to termin, który wywodzi się z psychologii i oznacza umiejętność posiadania i wyrażania własnego zdania, opinii, emocji, potrzeb oraz krytyki. Osoby asertywne potrafią komunikować swoje uczucia, oczekiwania i pragnienia. Odbywa się to z poszanowaniem praw i granic innych ludzi, w sposób bezpośredni, otwarty i szczery.

Wiele osób ma problem z asertywnością

Bycie asertywnym wydaje się proste, jednak wiele osób ma z tym problem. Szczególnie kobietom zdarza się, że nie potrafią odmawiać, walczyć o swoje, czy bronić własnego zdania lub granic. To wynika z ich wychowania i społecznych oczekiwań, by zachowywały się w sposób uległy, pokorny i pomagały innym bez względu na wszystko. Niestety taka postawa może powodować wiele problemów w życiu…

Jak być kobietą asertywną?

Na szczęście to można zmienić! Każdy może stać się asertywny. Podpowiadamy, jak opanować tę sztukę!

  • Naucz się mówić „nie”, ten prosty i zwięzły komunikat pozwoli postawić na swoim, wyrazić własne zdanie i bronić swoich racji.
  • Jak to zrobić? po prostu poinformuj drugą osobę o swojej odmowie. Daj znać, że jej prośba nie zostanie spełniona, a Ty nie podejmiesz działania.
  • W tym celu użyj słowa: „NIE”. Nie bój się go używać, takie stwierdzenie jest dla drugiej osoby jasne, czytelne, uczciwe i stanowcze.
  • Zamiast słów: „nie mogę”, „muszę”, używaj takich, które odwołują się do własnych postanowień, jak „chcę”, „wolę”, „wybieram”.
  • Możesz wyjaśnić rozmówcy, dlaczego odmawiasz. Nie usprawiedliwiaj się, ani przesadnie nie tłumacz.
  • Twoje tłumaczenie nie powinno zawierać ocen, pretensji, czy krytyki. Może być krótkie: „nie mogę tego zrobić, ponieważ nie mam czasu”, „nie mogę pożyczyć Ci pieniędzy, ponieważ mam dużo własnych wydatków”.
  • Nie przepraszaj, nie daj się wpędzić w wyrzuty sumienia i poczucie winy. Pamiętaj, że masz takie samo prawo do odmowy, jakie ma druga osoba do poproszenia Cię o coś.
  • Jeśli chcesz, to do odmowy możesz dodać komunikat, który uczyni ją bardziej do przyjęcia przez drugą osobę.
  • Możesz zaproponować alternatywę, czyli inną formę pomocy, nawet jeśli nie polega ona na zrealizowaniu jego pierwotnej prośby. Swoją pomoc możesz zaproponować w innym terminie lub sytuacji bardziej dogodnej dla Ciebie.

 

Warto trenować asertywność

Asertywną odmowę warto stosować w codziennym życiu, gdy nie jesteśmy w stanie spełnić prośby lub żądania drugiej osoby, ponieważ odbywa się to naszym kosztem. Umiejętność powiedzenia „nie” jest bardzo cennym i przydatnym narzędziem, warto się jej nauczyć!

ZOBACZ TAKŻE: Poznaj dwie strony egoizmu. Zadbaj o siebie i postaw na zdrowy egoizm

Udostępnij: