Nietypowe zjawisko na niebie! Dowiedz się, kiedy najbliższe zaćmienie Słońca!

Już niebawem będziemy świadkami nietypowego zjawiska na niebie. Częściowe zaćmienie Słońca będzie miało miejsce już za kilka dni! To jedyna taka okazja w 2022 roku. Kiedy i jak będzie można je oglądać?

Zaćmienie Słońca w Polsce- kiedy obserwować to zjawisko?

Już pod koniec tego miesiąca będziemy świadkami niepowtarzalnego zjawiska astronomicznego na niebie. 25 października 2022 roku będziemy mogli obejrzeć częściowe zaćmienie Słońca. To jedyna taka okazja w tym roku!

Nie przegap zaćmienia!

Zaćmienie rozpocznie się już przed godziną 11:13. Od tej chwili stopniowo na tarczę słoneczną będzie nasuwała się tarcza Księżyca. Największa faza zaćmienia będzie widoczna o godzinie 12:20. Od tego momentu Księżyc powoli będzie zsuwał się ze Słońca, a widowisko na nieboskłonie zakończy się chwilę po godzinie 13:32.

Gdzie będzie widoczne zaćmienie Słońca?

25 października zaćmienie Słońca będzie widoczne z terenu Polski. Będzie widoczne przede wszystkim na północnym wschodzie kraju- tam Księżyc zasłoni Słońce w 45%. Najsłabiej zjawisko będzie obserwowane w południowo-zachodnich częściach Polski- 33-35%.

Zaćmienie Słońca-  na czym polega to zjawisko?

Zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Ziemia, Księżyc i Słońce ustawiają się w tej samej linii. Księżyc znajduje się wtedy pomiędzy Słońcem a Ziemią, zasłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne, które dociera do Ziemi.

Istnieją trzy rodzaje zaćmień Słońca

Zaćmienie całkowite

Aby nastąpiło całkowite zaćmienie, Słońce, Księżyc i Ziemia muszą znajdować się w linii prostej. To zjawisko widoczne jest jedynie z niewielkiego obszaru Ziemi, a obserwatorzy muszą znajdować się w samym centrum cienia, jakie Księżyc rzuca na Ziemię.

Zaćmienie częściowe

Zjawisko to występuje, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są ułożone dokładnie w linii proste. Dochodzi do niego, gdy Księżyc przesłania tylko fragment tarczy słonecznej.

Zaćmienie obrączkowe

Zjawisko to występuje, gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi. Nie zasłania całej tarczy słonecznej, ale jedynie jej niewielki fragment. Wygląda naprawdę spektakularnie, wokół ciemnej powierzchni Księżyca tworzy się świetlista obręcz.

ZOBACZ TAKŻE: Horoskop miłosny dla singli i zakochanych na drugą połowę PAŹDZIERNIKA 2022!

Udostępnij: