Wypalenie zawodowe czy depresja? Jak je odróżnić?

Zdarza się, że nasza praca nie przynosi żadnej satysfakcji i radości, a wręcz powoduje stres, nieustanne przygnębienie, brak energii, sił i chęci do życia. Sprawia, że rano nie mamy ochoty wstawać z łóżka, a w ciągu tygodnia tylko odliczamy dni do weekendu. Gdy ten się kończy, znów ogarnia nas poczucie niepokoju, lęk i silne zdenerwowanie. To wypalenie zawodowe czy już depresja? Dowiedz się, jak je od siebie odróżnić!

Depresja i jej objawy

Depresja to najczęściej występujące na świecie zaburzenie psychiczne. Choruje na nią około 350 milionów osób na całym świecie. Nieleczona, może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, w tym śmierci.

Objawia się długotrwałym obniżeniem nastroju, któremu towarzyszy smutek, przygnębienie,  trudny do opanowania lęk i niepokój. Dochodzi do utraty zainteresowań i odczuwania przyjemności z rzeczy, które wcześniej sprawiały radość.

Osoba chora zaniedbuje codzienne aktywności, nie ma nawet chęci, żeby wstać rano z łóżka. Unika spotkań z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi, izoluje się od innych. Pojawiają się nawracające czarne myśli, brak nadziej na przyszłość, a także myśli o śmierci, a nawet próby samobójcze.

W depresji pojawiają się objawy fizjologiczne, jak bóle głowy, mięśni i stawów. Obecne są bóle brzucha, nudności, wymioty, ucisk w klatce piersiowej, duszności. Często dochodzi do zaburzeń snu i apetytu.

Wypalenie zawodowe i jego objawy

Wypalenie zawodowe to stan, kiedy praca nie przynosi radości i satysfakcji. Pracownik czuje się przepracowany i przytłoczony, przestaje się rozwijać i jest coraz bardziej niezadowolony z zajęcia, które kiedyś przynosiło mu przyjemność.

Człowiek staje się coraz bardziej nerwowy, drażliwy i wybuchowy, przestaje kontrolować swoje emocje. Jest negatywnie nastawiony do siebie oraz przełożonych, współpracowników i osób, z którymi na co dzień spotyka się w pracy (klientów, pacjentów, uczniów).

Pojawia się przygnębienie, niepokój i coraz większy stres, który prowadzi do psychicznego i fizycznego wyczerpania. Wypalenie może powodować fizyczne objawy: ciągłe zmęczenie, utratę energii i sił do życia. Często prowadzi do problemów ze snem, zaburzeń apetytu, bólu głowy, mięśni i obniżenia odporności.

Wypalenie zawodowe najczęściej dotyka osób, które pracują w zawodach wymagających intensywnych kontaktów z ludźmi. Bardzo często cierpią na nie lekarze, pielęgniarki, psychologowie, pedagodzy, nauczyciele, czy kierowcy autobusów.

Wypalenie zawodowe i depresja- jak je odróżnić?

Wypalenie zawodowe może przypominać depresję, ale jego objawy, mają związek przede wszystkim z wykonywaną pracą. Zły nastrój, zniechęcenie, zmęczenie, smutek, czy lęk pojawiają się pod jej wpływem. Pozostałe obszary życia zazwyczaj pozostają bez zmian.

Zdarza się jednak, że rozpoznanie tych dolegliwości jest trudne. W tym celu koniecznie jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologa lub psychiatry.

ZOBACZ TAKŻE: Niedzielna depresja, czyli stres przed zbliżającym się tygodniem

 

Udostępnij: