Co powoduje, że szybciej się starzejesz? Nie zgadniesz, co ma największy wpływ!

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych tym razem wzięli pod uwagę, jak kondycja psychiczna człowieka oraz różnego rodzaju przyzwyczajenia wpływają na jego starzenie się. Naukowcy do badań zaprosili kolegów z Hongkongu, a wyniki są zadziwiające. Poznaj listę rzeczy, które sprawiają, że przybywa Ci lat.

Zegar starzenia się

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Chin opracowali tzw. zegar starzenia się, który mierzy wiek biologiczny pod względem zużywania się organizmu. Nie ma on nic wspólnego z naszym wiekiem chronologicznym, który określa ile mamy lat.

Zegar starzenia się to cyfrowy model starzenia opracowany na podstawie tysięcy ludzkich próbek. Uczy się rozpoznawać ślady starzenia, porównując profile z biomarkerów z wiekiem chronologicznym. Następnie jest w stanie oszacować biologiczny wiek danej osoby, patrząc na te parametry- powiedział naukowiec z Deep Longevity Fedor Galkin.

Podczas badań okazało się, że największy wpływ na prognozowanie wieku biologicznego mają poziom ciśnienia krwi, białko pozwalające ocenić kondycję nerek oraz wskaźnik masy ciała BMI. Naukowcy przeanalizowali dane z ponad 11. tys. dorosłych osób pochodzenia chińskiego, a wnioski są zaskakujące.

ZOBACZ TAKŻE: Wypalenie zawodowe czy depresja? Jak je odróżnić?

Co powoduje szybsze starzenie się?

1. Palenie tytoniu przyspiesza starzenie się o ok. 1,25 roku.

2. Samotność przyspiesza starzenie się o ok. 1,65 roku, jednak tutaj wzięta również pod uwagę dobrostan, czyli: poczucie beznadziei, niepokój, depresja, złe samopoczucie, czy problemy ze snem, które przyspieszają starzenie się o 0,44 roku.

3. Single i osoby samotne starzeją się szybciej o 0,35 roku.

4. Osoby mieszkające na wsi starzeją się szybciej o ok. 0,39 roku.

5. Wdowy lub wdowcy starzeją się szybciej o 0,27 roku.

Z badań wynikło również, że osoby będące w małżeństwie w porównaniu do powyższych czynników starzeją się wolniej o 0,59 roku.

Jednak największym zaskoczeniem okazały się parametry dotyczące naszego stanu psychicznego. Jak się okazuje, stan psychiczny i psychospołeczny ma taki sam wpływ na przyspieszenie starzenia, jak palenie papierosów. Według naukowców nie można lekceważyć psychologicznego aspektu starzenia się, gdyż odgrywa on największą rolę.

ZOBACZ TAKŻE:  Ci mężczyźni nie nadają się na mężów! Unikaj ich jak ognia!

Udostępnij: