Borderline, czyli osobowość z pogranicza to zaburzenie osobowości, które charakteryzuje się częstymi wahaniami nastroju, skłonnością do przeżywania skrajnych emocji, niestabilnymi związkami z innymi oraz silnym lękiem przed odrzuceniem. Osoby cierpiące na tę chorobę czują się niezrozumiane, nieszczęśliwe i nieakceptowane. Nawet co dziesiąta z nich odbiera sobie życie.
Wahania nastrojów
Osobowość borderline jest bardzo skomplikowana, zarówno dla osoby, która zmaga się z tym zaburzeniem, jak i całego jej otoczenia. Taka osoba ma problemy z kontrolowaniem i zrozumieniem swoich emocji, które dodatkowo zmieniają się z sekundy na sekundę.
Skrajne emocje
Ma skłonność do przeżywania skrajnych emocji i spostrzegania świata wyłącznie w biało-czarnych wymiarach. Nie potrafi zrozumieć samej siebie, nieustannie odczuwa wewnętrzną pustkę i jest nieszczęśliwa, bez żadnej konkretnej przyczyny. Doświadcza częstych wahań nastrojów, w tym napadów intensywnego gniewu,
Niestabilne związki
Tworzy niestabilne i naznaczone silnymi emocjami związki z innymi. Odczuwa przy tym silny lęk przed odrzuceniem i podejmuje gorączkowe wysiłki, aby go uniknąć.
Ryzykowne zachowania
Jej reakcje są nieprzewidywalne, jest impulsywna. Ma skłonność do niebezpiecznych zachowań, w tym ryzykownych i przypadkowych kontaktów seksualnych, popadania w nałogi, np. nadużywania narkotyków, alkoholu, czy kompulsywnego objadania się.
Samookaleczanie i próby samobójcze
Ludzie z osobowością borderline cierpią i niejasno zdają sobie sprawę z tego, że sami są źródłem swojego cierpienia. Często podejmują działania autoagresywne, okaleczają się, a nawet dochodzi u nich do prób samobójczych, które to w jednym na dziesięć przypadków kończą się śmiercią.
Niezrozumiani przez siebie i innychLudzie z osobowością borderline mają problemy z przystosowaniem się do otoczenia. Bardzo często czują się niezrozumiani i wykluczeni. Wieczne huśtawki nastrojów oraz niezrozumiałe zachowanie sprawiają, że inni się od nich odsuwają. Silny lęk przed odrzuceniem i gorączkowe próby tworzenia relacji, bywają odbierane przez innych jako manipulacje i kłamstwa. Z kolei diagnoza borderline stanowi dla nich krzywdzącą etykietę z powodu wielu mitów i nieprawdziwych informacji na temat tej choroby.
Jak wygląda leczenie borderline?Diagnoza osobowości borderline jest trudna, ponieważ sami pacjenci często nie wiedzą, co się z nimi dzieje. Wręcz uważają, że to zaburzenie jest częścią ich charakteru, przez co nie zgłaszają się po pomoc. Na szczęście intensywność zaburzenia, nawet nieleczonego, słabnie wraz z wiekiem. W leczeniu borderline skuteczne jest połączenie psychoterapii oraz farmakoterapii.
Wiele znanych osób zmaga się z borderlineSzacuje się, że zaburzenia osobowości mogą dotyczyć nawet 12 proc. osób w ogólnej populacji, w tym osobowość bordeline dotyczy 1-3%.
Znane osoby, które zmagały się z borderline to m.in., Marylin Monroe, księżna Diana, Michael Jackson, Edith Piaf, Judy Garland, Angelina Jolie, Britney Spears, Lindsay Lohan, Kurt Cobain, Amy Winehouse, Janis Joplin, Jim Morrison, Jimi Hendrix, Iggy Pop, Lady Gaga, Jim Carrey, Charlie Sheen, czy Julia Wróblewska.
ZOBACZ TAKŻE: Te zdania, które są sygnałem, że mężczyzna już nie kocha