Słyszysz niepokojące głosy w głowie podczas snu? Dowiedz się, co to znaczy!

Zdarza się, że podczas zasypiania zaczynasz słyszeć dziwne, niepokojąc dźwięki? Brzmią jak płacz dziecka, jęki, zawodzenie, ciche szepty, bądź rozmowy? Czy to znak, że Twój dom jest nawiedzony? Skądże znowu! To mogą być omamy hipnagogiczne!

    Czym są omamy hipnagogiczne?

    Omamy hipnagogiczne to nic innego, jak niepokojące odgłosy, które słyszymy, gdy zapadniemy w sen. Brzmią jak trzaski, piski, stuki, a w niektórych przypadkach nawet jak płacz dziecka, nawoływanie, jęczenie, zawodzenie, czy ciche rozmowy. Wydają się niezwykle realne, a słysząc je we śnie, czujemy coraz większe przerażenie. Staramy się od nich uciec i w końcu budzimy się zlani potem, z szybko bijącym sercem.

    Czy nocne omamy słuchowe wskazują na chorobę?

    Omamy słuchowe w nocy lub tuż po przebudzeniu, to przerażające doświadczenia zmysłowe, na które nie mamy żadnego wpływu. Chociaż wydają się wyjątkowo realne i bywają przerażające, niemal każdy z nas sporadycznie ich doświadcza. W większości przypadków nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Ich występowanie nie musi od razu świadczyć o chorobie. Jednak gdy pojawiają się często i nie dają nam spokojnie zasnąć, warto poszukać ich przyczyny.

    Co jest przyczyną omamów hipnagogicznych?

    Niestety dokładna przyczyna występowania nocnych omamów słuchowych nie została dotąd poznana. Specjaliści uważają, że sprzyjają im niektóre czynniki:

    • bezsenność,
    • silny stres,
    • lęk,
    • nadużywanie alkoholu lub narkotyków,
    • przyjmowanie niektórych leków,
    • choroba afektywna dwubiegunowa lub depresja,
    •  

    ZOBACZ TAKŻE: Znaki świadczące o tym, że zmarli chcą nawiązać z nami kontakt!

    Kto jest narażony na omamy słuchowe?

    Omamy słuchowe często pojawiają się u dzieci, jako naturalny element okresu dorastania. Występują u nastolatków i młodych dorosłych, lecz wraz z wiekiem ich ilość się zmniejsza. Mogą też towarzyszyć objawom demencji u starszych osób. Kobiety doświadczają tego problemu częściej niż mężczyźni.

    Czy nocne omamy słuchowe są groźne?

    Nocne omamy słuchowe nie powodują zaburzeń słuchu, nie są także och objawem. Nie powodują też żadnego fizycznego zagrożenia, choć w przypadku ciężkich halucynacji zdarza się, że osoby ich doświadczające zrywają się z łóżka, mogąc się przy tym przypadkowo zranić lub upaść.

    Jedno jest pewne, takie nocne omamy bywają straszne i mogą nieźle przestraszyć! Dlatego jeśli u kogoś pojawiają się często i powodują znaczny dyskomfort, warto skonsultować to ze specjalistą

    Udostępnij: