Atak paniki: czy można go pokonać?

Atakiem paniki określa się nagły, napadowy i bardzo silny lęk, który nie jest niczym uzasadniony. Taki atak może trwać od kilku do kilkunastu minut i pojawiać się bez uprzedzenia. Na dodatek może często nawracać i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nie można go przewidzieć, przez co osoby doświadczające ataków żyją w ciągłym stresie... Czy ataków paniki można się pozbyć na dobre? Odpowiadamy!

    Atak paniki- czym jest?

    Atak paniki to nagły, napadowy i bardzo silny, lecz niczym nieuzasadniony lęk. Może pojawiać się znienacka, często, w zupełnie nieprzewidzianych sytuacjach i być na tyle intensywne, że wyniszczają życie osoby, która ich doświadcza.

    Jakie są objawy ataku paniki?

    Podczas ataku paniki człowiek traci kontakt z rzeczywistością, nie myśli racjonalnie, boi się o swoje życie. Odczuwa potrzebę ucieczki i schowania się w bezpiecznym miejscu. Pojawia się przytłaczające uczucie niepokoju i paniczny lęk. Człowiek nie wie, co się z nim dzieje i obawia się, że zaraz umrze.

    Atakom paniki towarzyszy wiele przykrych objawów, jak duszności, problemy z zaczerpnięciem tchu i oddychaniem. Silne wzrasta ciśnienie krwi i tętno, może pojawić się kołatanie serca i ucisk w klatce piersiowej. Występują szumy w uszach, zawroty i bóle głowy. Oprócz tego człowieka oblewają zimne poty, może pojawić się nawet paraliż.

    Ataki paniki mogą wyniszczyć życie…

    Objawy ataków paniki są trudne do zniesienia tu i teraz. Oprócz tego ich częste występowanie może doprowadzić do pojawienia się dalszych problemów (chronicznego zmęczenia, silnej nerwicy, depresji, czy fobii społecznej). Czy ataki paniki w ogóle można pokonać?

    ZOBACZ TAKŻE: Co jest po drugiej stronie? Nie żył przez 90 minut i zdradził, co dzieje się po śmierci!

    Jak pokonać ataki paniki?

    Czy pokonanie ataków paniki jest możliwe? Na szczęście można złagodzić ich uciążliwe objawy, a nawet pozbyć się problemu raz na zawsze. W walce z atakami paniki pomoże kilka rzeczy!

    Farmakoterapia

    Przede wszystkim osoby, które często zmagają się z napadami paniki, powinny skorzystać z fachowej pomocy: psychoterapii lub leczenia farmakologicznego. Leki przeciwdepresyjne i uspokajające, mają potwierdzone działanie w zmniejszaniu intensywności i częstotliwości ataków paniki. Należy przyjmować je zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

    Medytacja

    Medytacja to ćwiczenia umysłu,  które polecane są przy wielu problemach. Skuteczność medytacji została naukowo potwierdzona przy napadach lęku, depresji i przewlekłym stresie. Pozytywnie działa nawet na osoby, u których nieskuteczna okazała się farmakoterapia. Każdy może medytować, to doskonale narzędzie poznania samego siebie, które pozwala oczyścić umysł, ukoić nerwy i się zrelaksować.

    Ćwiczenia oddechowe i relaksacja

    Specjaliści polecają, żeby postarać się zapanować nad strachem, poprzez zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie sytuacji bezpiecznej. Warto skoncentrować się na zapewnieniu sobie bezpieczeństwa, np. położenie się i skoncentrowanie na oddechu, przy powolnym liczeniu do 10. Pomocne jest też skorzystanie ze wsparcia bliskiej osoby, trzymanie jej za rękę, czy przytulenie.

    Aktywność fizyczna

    To potwierdzone, że ćwiczenia i regularna aktywność pozytywnie wpływa na procesy lękowe. Dzięki wysiłkowi fizycznemu nasze ciała i umysły lepiej radzą sobie z przetwarzaniem i rozpoznawaniem napływających bodźców- zwłaszcza tych informujących o zagrożeniu. Dzięki temu reakcja na nie jest dużo bardziej adekwatna do sytuacji. Ćwiczenia pozytywnie wpływają na poczucie własnej wartości i sprawczości. Dzięki nim czujemy, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdą sytuacją. Co także ma ogromny wpływ na poziom odczuwanego lęku.

    Poznaj źródło problemu

    W pozbyciu się ataków paniki raz na dobre, pomoże odnalezienie źródła problemu. Co czasem nie może obyć się bez fachowej pomocy!

    Warto jednak zacząć od skupienia się na swoich emocjach, od nauki ich rozpoznawania i regulowania. Dzięki temu unikniemy niekontrolowanych i nadmiernych reakcji, które mogą doprowadzić od ataku paniki. Bycie świadomym sygnałów ze swojego ciała także daje większą możliwość kontrolowania sytuacji. Głęboki i wolny oddech w tym momencie może okazać się najlepszym, co możesz zrobić!

     

    Udostępnij: