Prawa czy lewa? Która półkula mózgu u ciebie dominuje?

Mózg to najważniejszy narząd w ciele człowieka, który kontroluje wszystkie jego funkcje. Składa się z dwóch półkul odpowiedzialnych za odrębne funkcje, umiejętności i cechy. Dowiedz się, za co odpowiadają i która półkula u ciebie dominuje!

  Prawa i lewa półkula mózgu

  Uważa się, że w zależności od tego, która półkula mózgu dominuje u danej osoby, ma ona inne zdolności i cechy charakteru. Choć przy złożonych czynnościach obie półkule ze sobą kooperują, to pełnią inne specyficzne zadania.

  Za co odpowiada lewa półkula mózgu?

  Lewa półkula mózgu odpowiada za umiejętności analityczne i racjonalne myślenie. Jest odpowiedzialna za zdolności językowe, wytwarzanie i odbieranie mowy, rozumienie abstrakcyjnych symboli: liter, cyfr i nut, pamięć słów i liczb. Ponadto do jej zadań należy zdobywanie wiedzy, przetwarzanie seryjne informacji, dostrzeganie szczegółów, reakcje na złożone polecenia, przestrzeganie znanych reguł. Lewa półkula przetwarza znane bodźce, odpowiada za sekwencje ruchów, zwykle kontroluje prawą część ciała.

  Za co odpowiada prawa półkula?

  Z kolei prawa półkula związana jest z emocjami. Jest odpowiedzialna za zdolności artystyczne, kreatywność i wyobraźnię oraz myślenie abstrakcyjne. Także za subtelne analizy znaczenia, metafor, humoru, morału, odbieranie dźwięków niewerbalnych, rozumienie muzyki, pamięć do kształtów, kolorów i obrazów. Przetwarza informacje globalnie, dostrzega podobieństwa, reaguje na proste polecenia i nowe bodźce. Ponadto prawa półkula odpowiada za kierowanie się intuicją i wiarą, spontaniczne reakcje, czy rozwijanie pasji. Kontroluje lewą część ciała.

  Która półkula mózgu u ciebie dominuje?
  • Prawa półkula dominuje u Ciebie, jeśli cechujesz się bogatą wyobraźnią, fantazją i silną intuicją. Jeśli ufasz sobie i wierzysz we własne możliwości, masz wyostrzone zmysły, intensywniej odbierasz obrazy, zapachy, czy dźwięki. Jesteś wyjątkowo wrażliwy i empatyczny oraz zależy ci na losie innych.

  • Lewa półkula dominuje u Ciebie, jeśli jesteś pragmatykiem, który twardo stąpa po ziemi. W życiu kierujesz się rozumem i racjonalnym myśleniem. Kontrolujesz swoje impulsy i nie dajesz ponieść się emocjom. Można polegać na tobie w każdej sytuacji, jesteś dobrze zorganizowany, sumienny i dokładny.


  ZOBACZ TAKŻE: 6 toksycznych zagrywek w związku

  Prawda jest taka że…

  Tak naprawdę silna dominacja jednej z półkul mózgowych jest jednym z najczęściej powtarzanych mitów w psychologii! Naukowcy są zdania, że różnice między prawą i lewą półkulą nie są aż tak jednoznaczne.

  Oczywiście zdarza się, że gdy jedna półkula mózgu ulegnie uszkodzeniu, na przykład wskutek wypadku, czy operacji, to druga może przejąć jej funkcje. Takie sytuacje są jednak rzadkie, a najczęściej używamy obu półkul jednocześnie. Nasze zdolności natomiast zależą od szybkości wymiany informacji między nimi obiema.

  Udostępnij: