„A nie mówiłem!”, „Czułem, że tak będzie”- jak działa samospełniająca się przepowiednia?

Każdy z nas w swoim życiu spotkał się z takim stwierdzeniem. Wiąże się ono z ciekawym zjawiskiem, jakim jest samospełniająca się przepowiednia. Na czym to polega? W jaki sposób wpływa na nasze myśli i zachowanie? Czy można nad tym zapanować?

  Samospełniająca się przepowiednia- na czym to polega?

  Samospełniająca się przepowiednia, to sposób na zaczarowanie rzeczywistości. Jest to mechanizm, który polega na nieświadomym realizowaniu scenariusza, jaki zakładamy w swojej głowie. Myślimy, że określone oczekiwania w stosunku do pewnych zdarzeń i zachowań, wpłyną na nie i spowodują ich spełnienie. Tak się dzieje, gdy jesteśmy przekonani, że jedno zachowanie wypływa z drugiego, a ich rezultat jest wypadkową ich działania.

  Jak to działa?

  Na przykład matka obserwuje, że jej dziecko na placu zabaw skacze z wysokiej drabinki. Ostrzega je przed upadkiem i wywiera na nie coraz większą presję. W konsekwencji dziecko spada, a matka może zareagować stwierdzeniem: „a nie mówiłam!”.

  Czy można zapanować nad tym zjawiskiem?

  Zaklinanie rzeczywistości nie jest celowym zabiegiem. To nieświadome i mimowolne działanie, nad którym często nie możemy zapanować.

  ZOBACZ TAKŻE: Jak rozpoznać narcyza? Wystarczy spojrzeć na jego twarz!

  Samospełniająca się przepowiednia- do czego prowadzi?

  Nasze oczekiwania i nieświadome przekonania mogą wpływać na zachowanie i działanie innych osób oraz otaczającą nas rzeczywistość. To zjawisko pokazuje jak wiele zależy od siły naszych przekonań. Jakie skutki przynosi samospełniająca się przepowiednia?

  Pozytywne skutki tego zjawiska

  Czasem nasza wiara w własne możliwości i powodzenie, daje motywację do aktywnego działania i dążenia do celów. Wewnętrzna motywacja popycha nas do realizowania swoich planów i osiągania sukcesów. Wierzymy, że to co nas spotyka wynika z naszych działań, a nie zrządzenia losu. Jesteśmy przekonani, że możemy kreować życie, zgodnie z naszymi przekonaniami. Wykorzystujemy zjawisko samospełniającego się proroctwa z pozytywnym skutkiem.

  Negatywne skutki zaklinania rzeczywistości

  Z kolei poczucie, że cokolwiek byśmy nie zrobili i w co się nie zaangażowali, i tak nam się nie uda, jest bardzo demotywujące i zniechęca do działania. Przez takie podejście do życia, uważamy że nie mamy wpływu na to, co nam się przydarza. Za wszystko obwiniamy los lub przeznaczenie. Nie uważamy się za kowali własnego losu, nie wierzymy w możliwość zmian, więc po prostu nie podejmujemy  żadnego wysiłku. Jesteśmy przekonani o swojej nieskuteczności i tym że nasze działania na nic nie wpłyną. To z kolei znajduje potwierdzenie w rzeczywistości i błędne koło się zamyka…

   

   

  Udostępnij: