5 oznak, że jesteś osobą pasywno- agresywną!

Bierna agresja nie jest wyrażana wprost, czasem kryje się za pozornie dobrymi intencjami i zamiarami. Niezwykle trudno ją rozpoznać i zrozumieć, gdy ktoś stosuje ją wobec nas. Takich zachowań często też nie potrafimy zauważyć u samych siebie. Oto pięć oznak, że jesteś osobą pasywno- agresywną!

  Bierna agresja- czym jest?

  Bierna agresja jest bardzo często stosowana w relacjach z ludźmi, przez co tak trudno ją zauważyć. Na dodatek takie zachowania jest znacznie łatwiej odkryć u innych, niż u siebie samych…

  Osoby, które się nią posługują można nazwać pasywno- agresywnymi. Mają tendencję do okazywania, niechęci, złości, czy sprzeciwu w prawie niezauważalnej formie. Przez to mają zdolność do ranienia innych, manipulowania nimi i zatruwania im życia…

  Jak się przejawia bierna agresja?

  Bierna agresja może przejawiać się poprzez różne zachowania. Najczęstsze z nich to milczenie, ignorowanie, złośliwości, drobne uszczypliwości, czy obrażanie się lub ciche dni. Wszystkie te oznaki, łączy jedno: okazywanie wrogości i negatywnego nastawienia w subtelny i zamaskowany sposób.

  ZOBACZ TAKŻE: Quiet quitting w związku- na czym polega?

  5 oznak, że jesteś osobą pasywno- agresywną! Obrażasz się

  Jeśli coś wyprowadza cię z równowagi lub ktoś cię zdenerwował, unikasz bezpośredniej konfrontacji. Zamiast tego obrażasz się i ostentacyjnie okazujesz swoje niezadowolenie. Chociaż nie mówisz na głos, o co tak naprawdę chodzi i innym trudno się tego domyślić, i tak stosujesz tę taktykę.

  Stosujesz ciche dni

  Bardzo często stosujesz ciche dni. Szczególnie wobec swojego partnera, czy rodziny. Okazujesz obojętność i brak zainteresowania. Traktujesz drugą osobę jak powietrze, nie zwracasz na nią uwagi, udajesz, że jej nie widzisz, odmawiasz rozmowy i chęci rozwiązania problemów. Totalnie ją ignorujesz i utrzymujesz dystans.

  Krytykujesz innych

  Gdy zwracasz komuś uwagę, nie jesteś przy tym konstruktywna i nie trzymasz się faktów. Zamiast tego wbijasz komuś szpile i starasz się obniżyć jego samoocenę, sprawić by poczuł się gorzej. Krytyka wyrażana nie wprost, a w formie żartu, sarkazmu, ironii czy komplementu jest jedną z oznak biernej agresji.

  Cieszysz się z cudzych niepowodzeń

  Lubisz słuchać, gdy coś złego komuś przytrafiło lub poszło nie po jego myśli. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wewnętrznie cieszą cię cudze niepowodzenia. Na dodatek pod pozorem szczerości i udzielania dobrych rad, stale kogoś oceniasz, a nawet obrażasz.

  Udajesz ofiarę

  Gdy ktoś wytknie ci najmniejszy błąd, stawiasz się w roli ofiary. Nie przyjmujesz odpowiedzialności za swoje słowa i czyny, zawsze starasz się przerzucić winę na kogoś innego. Zamiatasz problemy pod dywan i nie wyciągasz wniosków z popełnionych błędów.

  Udostępnij: