Strach przed porażką- jak z nim walczyć?

Czasem ludzie odczuwają tak silny lęk przed popełnieniem błędu, że wolą w ogóle nie podejmować żadnego działania. Rezygnują już na starcie, w obawie przed niepowodzeniem. Wszystko przez strach przed porażką! Dowiedz się, czym jest to destrukcyjne uczucie, które może paraliżować. Jak z nim walczyć?

  Strach przed porażką- czym jest?

  Strach przed porażką, ośmieszeniem, czy błędami to znane wszystkim uczucia. Ich doświadczanie jest normalne w sytuacjach nowych, nieznanych, czy stresujących.  Przez niego nie podejmujemy żadnych wyzwań, bo z góry zakładamy, że i tak nam się nie uda. Nie wierzymy w siebie i we własne możliwości. Takie podejście powoduje, że tracimy wiele szans i cennych okazji.

  Jeśli strach nas paraliżuje i nie pozwala ruszyć naprzód lub sprawia, że nie mamy szansy się rozwijać i zmieniać, czy powstrzymuje nas przed działaniem- czas go pokonać. Podpowiadamy, jak to zrobić!

  ZOBACZ TAKŻE: 5 rad na temat szczęśliwego związku, których NIE WARTO słuchać!

  Czy można opanować strach przed porażką?

  Lęk przed porażką można pokonać. Najważniejsza kwestią jest zmiana myślenia o błędach. Warto pamiętać, że nie ma ludzi idealnych, którzy są ekspertami w każdej dziedzinie. Każdy z nas popełnia błędy i ma do tego prawo. Nie można traktować niepowodzeń, jako czegoś złego.

  ***

  W końcu popełnianie błędów jest naturalną częścią życia i procesu uczenia się nowych rzeczy. Bez tego nie jesteśmy w stanie się rozwijać i zmieniać na lepsze. Stoimy w miejscu i nie możemy ruszyć dalej.

  ***

  Popełnianie błędów nie jest oznaką słabości czy nieudolności. Wynika z odwagi, braku strachu przed nowościami, mierzeniem się z wyzwaniami i podejmowaniem ryzyka. Popycha do rozwoju i pracy nad sobą.

  ***

  Na dodatek niepowodzeń nie warto wyolbrzymiać, a porażek rozpamiętywać- w końcu te nieumyślne działania zdarzają się każdemu, bez wyjątku. Dlatego gdy popełnimy błąd, warto popatrzeć na niego z dystansu. Pomyśleć o tym, co się nie udało i postarać się wyciągnąć z tego wnioski. Odpowiedzieć sobie na pytanie, czego dowiedziałeś lub dowiedziałaś się o sobie?  

  ***

  Najważniejsze: niezależnie od tego, czy będziemy za wszelką cenę unikać błędów i się ich bać, czy też nie- i tak nie ich nie pominiemy! Strach niczego nie zmieni i nie ochroni przed porażką, a wręcz przeciwnie. Może źle na nas wpływać, hamować przed działaniem i rozwojem.

   

   

  Udostępnij: