Jak tworzyć związek z emocjonalnym ślepcem?

Aleksytymia to zaburzenie polegające na niezdolności do zauważania i wyrażania własnych emocji. Związek osobą zmagającą się z tą chorobą jest bardzo trudny, a czasem wręcz niemożliwy. Dowiedz się, jak wygląda relacja z uczuciowym ślepcem.

  Aleksytymia, czyli życie bez emocji

  Naukowcy z Uniwersytetu w Kolonii, uważają, że nawet co dziesiąta kobieta i co piąty mężczyzna to aleksytmicy, czyli uczuciowi ślepcy. Co ciekawe z tym zaburzeniem częściej zmagają się mężczyźni, niż kobiety.

  Aleksytymia to zaburzenie emocjonalne, polegające na niezdolności do odczuwania, wyrażania i rozpoznawania emocji. Osoby zmagające się z aleksytymią nie doświadczają większości emocji, nie są ich świadome i po prostu ich nie rozumieją. Przez to mają ogromne problemy z nawiązywaniem kontaktów.

  Są zamknięci nie tylko na uczucia negatywne, ale także na doznania pozytywne, jak radość, szczęście, czy miłość. Takie osoby mają ograniczoną wyobraźnie, nie są kreatywne i nie potrafią fantazjować. Są aż do bólu racjonalni, rzeczowi i pragmatyczni, twardo stąpają po ziemi.

  Co więcej aleksytymicy wszelkie przejawy pobudzenia emocjonalnego wiążą z pobudzeniem fizycznym. Na przykład czerwienienie się, szybkie bicie serca, czy spocone dłonie, wynikające ze stresującej sytuacji- wiążą z jakimś stanem chorobowym.

  Aleksytymia- skąd się to bierze?

  Przyczyny aleksytymii prawdopodobnie są zakorzenione w dzieciństwie. Mogą być związane z oziębłym sposobem wychowania przez rodziców. Czasem zaburzenie wynika z uszkodzenia mózgu lub doświadczenia długotrwałej lub ekstremalnej traumy. Podstawowym narzędziem przy leczeniu aleksytymii jest psychoterapia.

  ZOBACZ TAKŻE: Horoskop miłosny na luty 2023! Kogo spotka miłość, a kogo rozczarowanie?

  Związek z osobą, która nie odczuwa emocji

  Związek z taką osobą, może być nie lada wyzwaniem. Aleksytymik, który ma problem z rozumieniem i wyrażaniem własnych emocji, ma również ogromną trudność, aby odnaleźć się w relacji z drugą osobą. Nie wie jak kochać i okazywać uczucia, dlatego jego związki są pełne emocjonalnej pustki, chłodu i samotności… Tym charakteryzuje się jego relacja:

  • Aleksytymik ma problem z właściwym reagowanie na emocje swoje i partnera. Nie wie, jak się zachować, gdy ma z nimi do czynienia, najchętniej się wtedy wycofuje.
  • Nie znosi prowadzić głębokich rozmów, ani rozkładać spraw na czynniki pierwsze.
  • Nie wie, jak rozmawiać o uczuciach, ani je okazywać.
  • Gdy ktoś pyta co u niego i jak się czuje, zawsze odpowiada, że jest w porządku. Nawet jeśli to nieprawda.
  • Uważa, że partner przesadza i wyolbrzymia wiele spraw.
  • Woli milczeć, niż się skonfrontować w przypadku trudnych sytuacji.
  • Nie potrafi rozmawiać o kłopotach. Na problemy często reaguje wycofaniem i dystansowaniem się.
  • Nie lubi okazywania uczuć, ani czułości. Nie wie, jak budować intymność. Jedyną formą, w jakiej okazuje zainteresowanie i zaangażowanie w związek, jest seks.
  • Ciągłe spędzanie czasu we dwoje po prostu go męczy.
  • Potrzebuje mieć sporo własnej przestrzeni i prywatności.
  • Często podkreśla jak ważny jest dla niego „święty spokój”. Najbardziej ceni chwile, gdy jest sam, nikt mu nie przeszkadza i może skupić się na sobie.

   

   

  Udostępnij: