Jak lęki z dzieciństwa wpływają na nasze dorosłe życie?

Najczęściej dzieciństwo jest źródłem miłych wspomnień i kojarzy nam się pozytywnie. Niestety zdarza się, że w przypadku niektórych osób może być wypełnione dramatycznymi traumami… Naukowcy doszli do wniosku, że właśnie takie wydarzenia z dzieciństwa są silnymi czynnikami przyczyniającymi się do powstania zaburzeń psychicznych w późniejszym życiu.

    Jak naznaczają nas lęki z dzieciństwa?

    Większość osób dzieciństwo kojarzy z błogim czasem, wypełnionym dobrą zabawą, radością, śmiechem i miłością rodziców. Niestety zdarza się, że w przypadku niektórych, może być kojarzone z lękami i traumatycznymi zdarzeniami. Oziębli rodzice, przemoc, molestowanie, wypadek, choroba, śmierć bliskiej osoby- gdy dochodzi do takich sytuacji, bezpieczny świat malucha zostaje zaburzony.

    Może się wydawać, że dziecko o tym nie pamięta, lecz jego umysł może przez lata wypierać ten fakt. Tymczasem przykre doświadczenia wciąż tkwią w jego psychice i na nią wpływają. Negatywne wydarzenia z dzieciństwa mogą niespodziewanie ujawnić się w dorosłym życiu i je zaburzyć.

    Naukowcy odkryli, jak lęki z dzieciństwa na nas wpływają

    Naukowcy doszli do wniosku, że właśnie takie wydarzenia z dzieciństwa są silnymi czynnikami przyczyniającymi się do powstania lęków i fobii. Portal Focus, przytacza wnioski z badań naukowców z Univeristy of Texas at Dalls.

    W badaniu wzięło udział 165 osób, urodzonych w okresie od 1989 do 1993 roku, które w momencie rozpoczęcia analiz miały 4 miesiące. Badania skończyły się, gdy uczestnicy mieli 26 lat.

    Naukowcy sprawdzali zachowania dzieci już w okresie noworodkowym. Doszli do wniosku, że te wykazujące zahamowane zachowania już pierwszych etapach życia, są w większym stopniu od pozostałych narażone na zaburzenia lękowe i fobie.

    ZOBACZ TAKŻE: Jeśli on się tak zachowuje, prawdopodobnie nie jest z Tobą szczęśliwy

    Traumy z przeszłości a dorosłe życie

    Gdy uczestnicy byli nastolatkami, naukowcy zbadali ich ponownie metodą rezonansu magnetycznego. Uznali, że obszar mózgu związany z depresją, jest także związany z zahamowanymi działaniami. Co oznacza, że osoby które doświadczyły zahamowań wkrótce po narodzinach, mogą być bardziej narażone na rozwój zaburzeń lękowych bądź depresji w dorosłym życiu.

    Jedna z autorek badania, Alva Tang uznała, że te wyniki są "obiecujące i pozwalają skuteczniej przeciwdziałać rozwojowi wszelkiego rodzaju traum, które narastają wraz z wiekiem". 

    Udostępnij: