Gaslighting- gdy sam siebie niszczysz od środka…

Gaslighting to rodzaj wyrafinowanej przemocy psychicznej, do której dochodzi w toksycznych związkach. W jej wyniku możesz stracić do siebie zaufanie, kwestionować własne odczucia i mieć wrażenie, że tracisz poczytalność. Gaslighting stosują nie tylko partnerzy, okazuje się, że możemy robić to sobie sami, stając się własnym oprawcą…

    Na czym polega gaslighting?

    Gaslighting to rodzaj wyrafinowanej przemocy psychicznej, polegający na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, że ta zaczyna kwestionować swoją poczytalność i zdrowie psychiczne. W jej wyniku powoli traci zaufanie do siebie, kwestionuje własne odczucia i ma wątpliwości, czy postępuje słusznie.

    Często dochodzi do niej w toksycznych związkach. Dzieje się to, gdy jeden z parterów zachowuje się w taki sposób, a druga strona zaczyna wątpić w siebie, swoje decyzje, a nawet zdrowie psychiczne. Zaczyna wierzyć, że coś jest z nią nie tak, że jest chora i potrzebuje pomocy…

    Gdy sam siebie niszczysz od środka…

    Okazuje się, że gaslighting stosują nie tylko toksyczni partnerzy- sami możemy niszczyć się od środka. Robimy to zawsze wtedy, gdy pozwalamy dojść do głosu naszemu wewnętrznemu krytykowi…

    Ten cichy głos w naszej głowie bezlitośnie nas potępia i wytyka najdrobniejsze błędy. Skupia się na naszych wadach i niedoskonałościach, wyolbrzymia potknięcia i sprawia, że urastają do rangi wielkich dramatów. Nie pozwala zapomnieć o tym, co nie wyszło, ani przejść do porządku dziennego nad popełnionymi błędami. Nie daje nam spokojnie spać i sprawia, że wstydzimy się tego, jacy jesteśmy.

    ZOBACZ TAKŻE: 8 sygnałów, które wysyła Anioł Stróż! One świadczą o tym, że idziesz złą drogą!

    Jak z tym walczyć?

    Jeśli ciągle skupiasz się na swoich wadach, wyolbrzymiasz słabości, oceniasz się krytycznie i nie zauważasz tego, co w Tobie dobre, sam się unieszczęśliwiasz. Wewnętrzny głos cały czas Cię dręczy, zastrasza i niszczy twoją samoocenę. To sprawia także, że inni odbierają Cię w taki sam sposób. Jeśli chcesz z tym skończyć, w pierwszej kolejności pomyśl, czy traktowałbyś kogoś tak ostro, jak traktujesz siebie?

    Staraj się zauważać chwile, podczas których mówi do ciebie wewnętrzny krytyk. Za każdym razem, gdy czujesz się przez niego uciszany, poniżany, czy unieważniany- zapisuj, co czujesz oraz odpowiedzi do niego. Dzięki temu dowiesz się, czego chce i jaki jest jego cel. Wejdź z nim w dialog i przejdź do zdroworozsądkowej argumentacji przeciwko niemu. To może sprawić, że przestanie być wrogiem, a stanie się sojusznikiem. Będzie pomagał nam podejmować decyzje, analizować różne sytuacje i zdarzenia, lepiej radzić sobie z codziennością.

    Udostępnij: