Poczucie winy- jak nie pozwolić mu się zniszczyć?

Poczucie winy to stan emocjonalny, który jest wywoływany przez poczucie, że zrobiliśmy coś niedozwolonego. To narzędzie naszego sumienia, znak że uczyniliśmy coś moralnie lub prawnie złego. Jednak nie zawsze jest powodowane rzeczywistą winą… Czasem wynika z niewłaściwych, a nawet patologicznych przyczyn. Jak nie pozwolić mu zniszczyć naszego życia?

    Poczucie winy może nas wyniszczyć…

    Istnieją dwa rodzaje poczucia winy, które całkowicie się od siebie różnią i wpływają na nas w odmienny sposób.

    Właściwe poczucie winy, spowodowane faktyczną winą, gdy wyrzuty sumienia są proporcjonalne do popełnionego czynu. Powstrzymuje nas przed popełnianiem złych czynów i pozwala odróżniać dobro od zła. Uzasadnione poczucie winy pozwala nam wyciągnąć wnioski z naszego zachowania i chroni przed jego powtórzeniem w przyszłości. Reguluje nasze zachowanie i pozwala właściwie funkcjonować  w społeczeństwie.

    Patologiczne poczucie winy, pojawia się gdy jego skala znacznie przerasta nasze przewinienie. Pojawia się w nas, gdy błędnie przyjmujemy odpowiedzialność za jakąś sytuację lub czyn, albo przeceniamy spowodowane nią cierpienie. Fałszywe poczucie winy może być wzbudzanie przez rodziców w dzieciństwie, a przez to destrukcyjnie wpływać na całe życie człowieka.

    ZOBACZ TAKŻE: Karaluch nazwany imieniem byłego!? To nie żarty! Zraniona osoba musi za to zapłacić

    Poczucie winy- jak na nas wpływa?

    Poczucie winy może prowadzić do dwojakich konsekwencji. Może być pozytywne i powodować chęć zmiany, poprawy swojego zachowania i zadośćuczynienie wyrządzonym krzywdom. Może też wpływać na nas negatywnie i sprawiać, że będziemy się potępiać, izolować od innych i mieć niskie poczucie własnej wartości.

    Jak poradzić sobie z poczuciem winy?

    Przyznaj się do winy

    Na początku należy pomyśleć o tym, co zrobiliśmy i komu nasz czyn wyrządził krzywdę.

    Weź odpowiedzialność za swój czyn

    Podstawowym sposobem na zlikwidowanie poczucia winy jest zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy. Zastanów się, jak możesz poprawić sytuację i podejmij działanie.

    Zaakceptuj to, co się stało i przeproś

    Zaakceptuj to, co się stało i pogódź się z tym, ze nie możesz zmienić przeszłości. Możesz za to naprawić i załagodzić sytuację. Kolejnym krokiem powinno być pogodzenie się z pokrzywdzoną osobą. Przeproś ją i wynagródź swoje niewłaściwe zachowanie.

    Ucz się na błędach

    Wyciągnij wnioski ze swojego zachowania. Z nieprzyjemnych doświadczeń płynie cenna nauka na przyszłość. Dzięki temu nie popełnisz więcej takiego błędu.

     

    Udostępnij: