Nerwica lękowa jest jednym z rodzajów zaburzeń lękowych, które wywierają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Jej napady są trudne do przewidzenia i pojawiają znienacka. Na dodatek mogą często nawracać, przez co osoby cierpiące na nerwicę, żyją w ciągłym stresie i silnym lęku. Jak ją rozpoznać?
Nerwica lękowa może objawiać się w różnych momentach życia. Osoba jej doświadczająca odczuwa ciągły lęk, stale się zamartwia o różne rzeczy, nawet te, na które nie ma wpływu. Snuje czarne scenariusze, czuje ze zdarzy się coś złego. Przy tym odczuwa silne napięcie, niepokój i obezwładniający lęk.
Nerwicy towarzyszy bliżej nieokreślony strach oraz objawy ze strony ciała, takie jak zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, czy dyskomfort odczuwany w klatce piersiowej. Wśród symptomów fizycznych wymienia się też wzrost ciśnienie, nadmierną potliwość, drżenie rąk, duszności, drętwienie kończyn, napięcie mięśni, bóle brzucha i nudności.
Podczas ataków nerwicy, pojawia się silny niepokój, drażliwość, przygnębienie, trudności z jasnym myśleniem. Poczucie utraty kontroli nad swoim zachowaniem, natrętne, katastroficzne myśli.
ZOBACZ TAKŻE: Po czym poznać, że jesteś ukrytym alkoholikiem?
Jakie są jej przyczyny?Nerwica lękowa jest jednym z rodzajów zaburzeń lękowych, szacuje się, że cierpi na nią około 5–8% w populacji ogólnej. Może wynikać z różnych przyczyn: uwarunkowań genetycznych, sposobu wychowania, silnego stresu lub traumatycznego doświadczenia. Stres, praca, rodzina, nawet zła dieta - wszystko to może się w nas kumulować i także powodować takie problemy.
Skutki takiego obezwładniającego lękuNajgorszymi skutkami takich lęków są: popadanie w jeszcze większy stres i lęk, izolacja społeczna, napady marazmu oraz apatii, pogłębiająca się depresja, poczucie bezsensu czy beznadziei. Z nerwicy lękowej niemal nie sposób wyjść bez pomocy. Wszystko dlatego, że lęk tak osacza człowieka, że sam nie daje sobie rady.
Jak leczy się nerwicę lękową?Jeśli zauważymy, że stan, który przypomina nerwicę lękową nie chce nas opuścić, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą – psychiatrą lub psychologiem.
Leczenie tego zaburzenia polega na psychoterapii, która czasami uzupełniania jest farmakoterapią. Zazwyczaj stosowana jest terapia nastawiona na zmianę zachowania i myślenia. Specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym z pewnością pomogą!