Czy partnerzy po latach się do siebie upodabniają?

Niemal każdy z nas słyszał, że osoby pozostający w związkach z długim stażem, a szczególnie w tych szczęśliwych, z czasem się do siebie coraz bardziej upodabniają. I nie chodzi tu jedynie o cechy charakteru, ale też o wygląd zewnętrzny. Czy to prawda? Naukowcy postanowili się temu przyjrzeć!

  Jak dwie krople wody…

  Od lat panuje przekonanie, że partnerzy pozostający w szczęśliwych i długich związkach, w miarę upływu czasu stają się do siebie coraz bardziej podobni. Nie tylko pod względem zainteresowań, preferencji, czy cech charakteru, ale też wyglądu! Naukowcy postanowili na nowo przyjrzeć się ustaleniom z lat 80. XX, które potwierdzały ten popularny pogląd!

  Czy partnerzy po latach się do siebie upodabniają?

  Portal Focus.pl wyjaśnia:

  W badaniu psychologicznym z 1987 roku stwierdzono, że pary małżeńskie, które mieszkały razem przez 25 lat, zaczęły się do siebie fizycznie upodabniać w wyniku długotrwałego wspólnego pożycia. Na pytanie – jak taki proces miałby przebiegać, autorzy badania odpowiadali, że „zbieżność w fizycznym wyglądzie małżonków” można przypisać faktowi, że stają się oni tak zsynchronizowani, że nieświadomie naśladują siebie nawzajem, co z czasem zmienia wygląd ich twarzy.

  Psycholog społeczny Robert Zajonc w badaniu z 1987 roku wyjaśniał:

  Implikacją naczyniowej teorii konwergencji emocjonalnej jest to, że nawykowe używanie mięśni twarzy może trwale wpływać na fizyczne cechy twarzy. Wynika z tego, że rysy twarzy dwojga ludzi, którzy mieszkają ze sobą przez dłuższy czas, dzięki powtarzanej empatycznej mimikrze, stają się podobne.

  ZOBACZ TAKŻE: 7 oznak, że zostałeś wychowany przez bardzo krytycznych rodziców

  Naukowcy obalają MIT o związkach

  Okazało się, że to MIT! Choć wnioski z tych badań były szeroko rozpowszechnione, tak naprawdę były błędne. Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, którzy wykazali, że hipoteza sprzed lat nie ma żadnych podstaw:

  Choć hipoteza została szeroko rozpowszechniona w podręcznikach, książkach i przełomowych artykułach, praktycznie nie ma poparcia empirycznego. (…) Eksperyment z 1987 roku był oparty na wyjątkowo małej próbie 12 małżeństw heteroseksualnych. Co więcej, jego ustalenia nigdy nie zostały powtórzone.

  Badacze wykazali, że to nieprawda!

  Po latach naukowcy przeprowadzili podobny eksperyment. Porównali wygląd twarzy ponad 500 par małżonków, na fotografiach tuż po ślubie, z tymi wykonanymi od 20 do nawet 69 lat po weselu. Wyniki były jednoznaczne:

  Naukowcy nie znaleźli niczego, co sugerowałoby, że pary z upływem lat zaczynają się do siebie upodabniać. Natomiast potwierdzono, że ludzie na wieloletnich partnerów wybierają osoby zbliżone do siebie.

  Udostępnij: