Życie w cieniu urojeń… Czym jest zespół Capgrasa?

Zespół Capgrasa to rzadko występujące zaburzenie psychiczne., w którym chory jest przekonany, że bliska mu osoba została zastąpiona przez podobnego wyglądem, ale zupełnie obcego człowieka, sobowtóra. Osoba z zespołem Capgrasa może mieć przekonanie, że ktoś bliski, tak jak na przykład partner, rodzic lub przyjaciel został zastąpiony przez podobiznę, a prawdziwa osoba została porwana, zamordowana lub zastąpiona przez podobnego wyglądem oszusta. Jakie są przyczyny zespołu Capgrasa? Czy wyleczenie tego zaburzenia jest możliwe?

  Życie w cieniu urojeń… z zespołem Capgrasa

  Pierwszy raz zespół Capgrasa został opisany przez francuskiego psychiatrę Josepha Capgrasa w 1923 roku. Lekarz przedstawił przypadek pewnej pacjentki, uważającej  że wszyscy ludzie, których znała zostali zastąpieni przez „sobowtórów”.

  Po raz kolejny w 1991 roku opisano przypadek 74-letniej kobiety, u której niedługo po powrocie ze szpitala psychiatrycznego, rozpoznano atypową psychozę. Utrzymywała, że jej mąż został zastąpiony przez obcego mężczyznę. Bała się przebywać z nim w jednym domu i uważała, że jest oszustem.

  ZOBACZ TAKŻE: Pełnia Robaczego Księżyca: wiele osób przez nią nie zaśnie! 

  Co jest tego przyczyną?

  Niestety nadal niewiele wiadomo na temat przyczyn tego zaburzenia. Uważa się, że odpowiada za to zerwanie lub uszkodzenie połączenia pomiędzy korą mózgową a układem limbicznym. Może do niego dojść w wyniku urazu, po udarze, krwiakach mózgu, pęknięciu tętniaków. Może pojawić się także w przebiegu otępienia starczego, czy schizofrenii. Choć zespół Capgrasa jest rzadki, uważany jest za poważne zaburzenie, które może zniszczyć życie osoby nim dotkniętej.

  Jak się objawia zespół Capgrasa?

  Osoba która zmaga się z tego typu urojeniami jest przekonana, że bliska jej osoba została podmieniona przez sobowtóra, a niekiedy przez robota lub nawet istotę pozaziemską. Jednak nie potrafi logicznie wytłumaczyć, w jakim celu taki zabieg został wykonany. Przekonanie o tym jest tak silne, że nie da się go wyperswadować. Działania chorego skupiają się na próbach zdemaskowania „oszusta”, czasem chory odczuwa silny lęk przed „podmienioną” osobą, a czasem może się wobec niej zachowywać się bardzo agresywnie.

  Czy wyleczenie tego zaburzenia jest możliwe?

  Leczenie zespołu Capgrasa jest zwykle skomplikowane, polega na połączeniu różnych metod: farmakoterapii, terapii poznawczo-behawioralnej, grupowej i rodzinnej. W niektórych przypadkach pacjenci mogą wymagać hospitalizacji w celu leczenia.

  Udostępnij: