Polscy naukowcy odkryli, jaki czynnik chroni przed depresją!

Depresja to najczęściej występujące na świecie zaburzenie psychiczne, które atakuje nie tylko umysł, ale też i ciało. Dotyka coraz więcej osób, uniemożliwiając im normalne, codzienne funkcjonowanie. Na szczęście polskim naukowcom udało się odkryć czynnik, który chroni przed depresją! Zmniejsza ryzyko zachorowania aż o 30%. Co to takiego?

    Depresja i jej objawy

    Depresja to choroba duszy i ciała, która objawia się długotrwałym obniżeniem nastroju, smutkiem i przygnębieniem. W chorobie pojawia się trudny do opanowania lęk i wewnętrzny niepokój. Obecne jest silne uczucie bezsilności, bezradności i beznadziejności. Mogą pojawiać się myśli o śmierci, a nawet próby samobójcze.

    Depresja to nie tylko kwestia psychiki, ale również ciała, które reaguje na zmiany i to co dzieje się w naszej duszy. Choroba powoduje zmiany w organizmie, których mają charakter nawracający i przewlekły. Bardzo często towarzyszą jej dolegliwości fizyczne, jak napięciowy ból głowy, bóle mięśni i stawów, pleców. Powoduje bóle brzucha, nudności, wymioty, a także ucisk w klatce piersiowej, duszności, przyspieszone bicie serca. Bezsenność, zaburzenia libido, brak sił, wyczerpanie i chroniczne zmęczenie.

    Jakie nawyki zmniejszają ryzyko depresji?

    Depresja to choroba, która „nie przejdzie sama”, a dotknięta nią osoba, na pewno nie poradzi sobie bez pomocy. Podjęcie leczenia pomoże podjąć walkę z depresją i przywrócić stan sprzed choroby! Każdego dnia jednak sami możemy wspierać równowagę psychiczną. Pomogą w tym następujące nawyki: zdrowa dieta, aktywność fizyczna, techniki relaksacyjne, czy regularny sen. To jednak nie wszystko!

    ZOBACZ TAKŻE: W jakim zawodzie powinieneś pracować? Zdradza to miesiąc Twojego urodzenia!

    Polscy naukowcy odkryli, jaki czynnik chroni przed depresją!

    Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Leona Koźmińskiego na podstawie dokumentacji medycznej 1200. osób zatrudnionych w jednej z amerykańskich korporacji, odkryli pewne zależności. Doszli do wniosku, co zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję, nawet o 30%.

    Dobre relacje z innymi to najlepsze lekarstwo

    Badacze wywnioskowali, że serdeczne codzienne kontakty w pracy i w rodzinie o 27% redukują niebezpieczeństwo wpadnięcia w depresję, natomiast samotność podnosi to ryzyko o ponad 30%.

    Autorka publikacji, dr hab. Dorota Węziak-Białowolska z UJ wyjaśnia:

    Zadowolenie z przyjaźni i dobrych relacji z innymi, a także satysfakcjonujące kontakty z osobami, które można poprosić o pomoc, zmniejszały ryzyko zarówno zdiagnozowanej depresji, jak i stanów lękowych 

     

    Udostępnij: