Ojciec i córka- jak ich więź wpływa na dorosłe życie kobiety?

Ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu córki. Jego rola w rozwoju emocjonalnym i społecznym dziecka jest ogromna, a obecność tak samo ważna, jak obecność matki. Psycholog odpowiada, w jaki sposób relacje z ojcem w dzieciństwie wpływają na dorosłe życie kobiety.

  Ojciec i córka- jaka jest ich więź?

  Więź pomiędzy matką a dzieckiem tworzy się naturalnie już od pierwszych chwil życia maleństwa, lecz w przypadku ojców sprawa wygląda nieco inaczej. Mężczyźni muszą nauczyć się tego, jak być tatą, jak właściwie opiekować się dzieckiem i reagować na jego potrzeby. Czas spędzany z dzieckiem i stała obecność ojca jest bardzo ważna dla umacniania ich relacji.

  To ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu małej dziewczynki. I to właśnie on uczy córkę budowania zdrowych relacji z innymi, od niego też zależy, czy będzie szukała partnera podobnego do niego, czy może jego całkowitego przeciwieństwa.

  Jak ta relacja wpływa na dorosłe życie kobiety?

  Psycholog Paulina Mikołajczyk z Centrum Medycznego Damiana w rozmowie z portalem maly-uczen.pl tłumaczy jak relacja ojca z córką, wpływa na dorosłe życie kobiety:

  Dla córki ociec jest tym, który uczy, jak bezpiecznie być blisko mężczyzny, buduje jej poczucie własnej wartości i samoocenę. Jego rolą jest pokazanie obrazu życia rodzinnego, opierającego się na szacunku i miłości rodziców.

  Córka oprócz tego, że ma potrzebę bycia kochaną przez ojca, obserwuje również jego relację z matką. (…) Relacja ojca z matką może stanowić punkt odniesienia dla jej własnych związków w przyszłości. To ojciec pokazując jak traktuje matkę, pokazuje córce jak należy traktować kobietę i tworzy wizję przyszłego związku.

  Co się dzieje, gdy ojciec jest nieobecny w życiu córki?

  Córka, która wychowuje się z niezaangażowanym, chłodnym ojcem może mieć problemy z bliskością i nawiązywaniem relacji. Może trudniej dostosowywać się do otoczenia, mieć problemy z wyrażaniem swoich emocji i mówieniem o uczuciach. Może być zamknięta w sobie, samotna i izolować się od innych.

  Paulina Mikołajczyk mówi:

  Dziewczynka, która potrzebuje bliskości, miłości oraz akceptacji ojca, a jej nie otrzyma, będzie tych uczuć szukała już jako kobieta, angażując się w związki z mężczyznami, którzy wykazali nią choćby najmniejsze zainteresowania. Jej poczucie własnej wartości będzie niskie, a dominującą myślą, że na miłość muszą zasłuży.

  Co gdy ojciec zalewa córkę uczuciami?

  Z drugiej strony ojciec, który zalewa córkę swoimi uczuciami, może spowodować, że również będzie ona później miała problemy w związkach:

  Gdy tata spełnia wszystkie zachcianki córki, usuwa przeszkody, jest na każde jej zawołanie, jednym słowem traktuje jak księżniczkę- przekazuje jej, że wszyscy mężczyźni są tacy. Przez to córka może przyjąć dominującą postawę i wymagać będzie od mężczyzn bezwarunkowego podporządkowania.

  Więź ojca z córką to bardzo ważna relacja

  To właśnie od ojca zależy, czy córka stanie się pewną siebie, samodzielną kobietą, świadomą nie tylko swojej urody, ale ogólnej wartości, czy też będzie w siebie wątpić. (…) Niezależnie od wieku córki, każdy ojciec powinien starać się wspierać jej samoocenę, okazując miłość, szacunek i zrozumienie oraz być obecnym zawsze wtedy, kiedy go potrzebuje, okazywać zainteresowanie nie tylko aktywnościami ale też uczuciami.

  ZOBACZ TAKŻE: 9 cech u kobiet, które działają na mężczyzn jak magnes

  Udostępnij: