Narcystyczni rodzice: w jaki sposób niszczą swoje dzieci?

Rodzicie kochają bezgranicznie swoje dzieci i chcą dla nich jak najlepiej. Wspierają je, pomagają odkrywać świat i stawać się coraz bardziej niezależnymi. Jednak nie zawsze tak się dzieje... Narcystyczni rodzice prezentują całkowicie odmienny i szkodliwy model wychowania. Dowiedz się, w jaki sposób niszczą swoje dzieci.

  Jaki jest narcystyczny rodzic?

  Narcystyczni rodzice tworzą chorobliwie bliską relację z dziećmi. Nie jest ona jednak oparta na bezwarunkowej miłości, akceptacji i wsparciu. W tym przypadku dzieci istnieją, by przynosić korzyści rodzicom i stanowić ważne źródło gratyfikacji podtrzymujących ich pozytywną samoocenę.

  Narcystyczny rodzic odznacza się bardzo niskim poczuciem własnej wartości i ciągłą potrzeba kontroli tego, co inni myślą na jego temat. Nie jest pewny siebie, ani swoich możliwości, odczuwa lęk przed odrzuceniem i strach przed ujawnieniem rys na idealnym wizerunku.

  Narcystyczni rodzice niszczą swoje dzieci

  Narcystyczni rodzice nie są skorzy do okazywania uwagi ani uczuć, nie reagują również na potrzeby dziecka. Żądają za to od dziecka konkretnych reakcji i oczekują, że będzie zachowywało się w sposób zaspokajający ich potrzeby. Pragną, by dziecko stało się podobne do nich, podziwiało ich i naśladowało (na przykład podążało ich ścieżką edukacji, czy zawodową). Wymagają, by świeciło przykładem, przynosiło dumę rodzicom i podtrzymywało pozytywny wizerunek całej rodziny. Było najlepsze w tym co robi i nigdy nie zadowalało się drugim miejscem,

  Gdy dziecko się sprzeciwia, rodzice je karzą: krytykują, lekceważą, obwiniają, emocjonalnie zaniedbują lub stosują kary cielesne.

  Niewystarczająco dobry, ważny, kochany…

  W takiej relacji dziecko wciąż obwinia się o to, sądząc, że nie jest wystarczająco dobre, by zasłużyć na miłość rodzica. Myśli, że nie spełnia jego oczekiwań i wysokich standardów. Nieustannie dąży do doskonałości, by zadowolić rodziców i nie daje sobie żadnej taryfy ulgowej. Jest wobec siebie bardzo krytyczne i surowo się ocenia. Przez to traci poczucie własnej wartości i wpada w spiralę poczucia winy…

  Jak się czują dzieci narcystycznych rodziców?

  Dzieci wychowywane przez narcystycznych rodziców nie czują się doceniane i bezwarunkowo kochane. Miłość rodziców kojarzy im się jedynie z byciem docenianym za zaspokajanie ich narcystycznych potrzeb. Przez to w przyszłości mogą mieć problemy z nawiązywaniem bliskich relacji z innymi, zaufaniem i otworzeniem się na drugiego człowieka.

  Takie dzieci w dorosłym życiu często również prezentują cechy narcystyczne. Mogą podobnie jak  rodzice, wymuszać na innych to czego potrzebują. Manipulować innymi i tworzyć poczucie winy. Jednocześnie wypierać swoje prawdziwe uczucia i ukrywać prawdziwe ja. Jedno jest pewne, dzieci narcystycznych rodziców przez lata czują się nic nie warte i nieszczęśliwe…

  ZOBACZ TAKŻE: 9 objawów, które można dostrzec u osoby cierpiącej na depresję

  Udostępnij: