Minister Barbara Nowacka odniosła się do alarmujących danych, jakie zostały opublikowane na temat danych dotyczących samobójstw wśród młodzieży. Jakie kroki zostaną podjęte w tej sprawie?
Podano informacje dotyczące liczby samobójstw w szkołach. Dane są przerażające. W 2023 roku w Polsce aż 2139 dzieci i młodzieży do 18 lat próbowało popełnić samobójstwo, w tym 146 przypadków było śmiertelnych.
Dane dotyczące liczby samobójstw
Według danych Fundacji GrowSPACE, w różnych częściach Polski zarejestrowano próby samobójcze dzieci i młodzieży. Najwięcej przypadków odnotowano w województwie pomorskim, gdzie wystąpiło 406 zdarzeń. Kolejne miejsca zajęły województwa śląskie z 295 przypadkami oraz łódzkie z 219 próbami samobójczymi.
Do tej sprawy odniosła się Minister Edukacji Barbara Nowacka:
„To gigantyczny problem, przed którym stoi zarówno Ministerstwo Edukacji Narodowej, jak i Ministerstwo Zdrowia. Nie rozwiąże się go w pojedynkę. Na pewno potrzebna jest znacznie większa możliwość dostępności pomocy. Wiadomo, że nauczyciel, który budzi dziś największe zaufanie, jest tą osobą, do której młodzież najchętniej przyjdzie”
ZOBACZ TAKŻE: Rewolucyjne zmiany w zasiłku chorobowym! Co szykuje Nowy Rząd?
Pomoc dla dzieci i młodzieży
Aby pomóc dzieciom i młodzieży w trudnych sytuacjach, ważne jest, żeby była dostępna specjalna linia telefoniczna czynna przez całą dobę.
W szkołach nie może brakować wykwalifikowanych osób, do których młody człowiek może przyjść po pomoc.
„Musimy zadbać, by w każdej szkole było powiedziane, do kogo może przyjść młoda osoba. Pracujemy nad tym, aby w szkołach było jak najwięcej pedagogów i psychologów. Aby zachęcić ich do tej potrzebnej pracy, kluczowi są nauczyciele, bo to oni powinni wiedzieć, do kogo młodzież może się zwrócić. Będziemy bardzo mocno promować zdrowie psychiczne w postaci całodobowej linii telefonicznej, której poprzedni rząd nie chciał finansować” – wypowiedź Minister Nowackiej
Szkoła powinna zapewnić młodzieży bezpieczeństwo, oraz służyć pomocą w razie kryzysu. W najtrudniejszych przypadkach powinna wiedzieć, gdzie kierować dzieci, aby uzyskały wykwalifikowaną pomoc.
O takich rozwiązaniach mówi Minister Edukacji:
„W szkołach będą informacje, gdzie młody człowiek może się zwrócić o pomoc. Będziemy prosili też nauczycieli, że kiedy widzą młodą osobę w kryzysie i nie są w stanie jej pomóc, to niech odeślą ją do specjalistów z tej linii, którzy pokierują całym tym procesem. Niestety, to nie jest rzecz, którą da się załatwić od ręki. Dlatego też bardzo dbam o funkcjonowanie polskiej szkoły, aby była miejscem przyjaznym, a nie miejscem presji i nadmiernych wymogów, z których nic nie wynika”
Przyczyny samobójstw
Przyczyn tak destrukcyjnych zachowań może być wiele. Do najczęstszych zalicza się pojawiają się te związane z trudnymi sytuacjami rodzinnymi, poczuciem izolacji społecznej, problemami zdrowotnymi a także sytuacje stresujące i kryzysowe.
Jak mówi Paulina Filipowicz, psycholog i aktywistka działająca w Fundacji GrowSPACE:
„To my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za świat, jaki oddajemy młodym ludziom”
Jakie konkretne działania zostaną podjęte w naszych szkołach?