Skarbówka kontroluje samotnych rodziców!

Uwaga, nadchodzą masowe kontrole skarbówki! Krajowa Administracja Skarbowa może zabrać ulgi podatkowe rodzicom, którzy deklarują że wychowują dziecko samotnie a w praktyce wcale tak nie jest. Co się stanie, jeżeli rodzic okaże się "niewystarczająco samotny"? Jakie konsekwencje go czekają?

Skarbówka kontroluje samotnych rodziców!

Już od 15 lutego korzystając z usługi Twój e-PIT, podatnicy będą mieli możliwość rozliczania PIT za rok 2023, a dzień później zacznie się fala wypłat zwrotów podatkowych. Jednakże, okazuje się, że urzędy skarbowe coraz częściej podważają zasadność korzystania z ulgi, która przysługuje rodzicom wychowującym dzieci samotnie.

Zdjęcie Skarbówka kontroluje samotnych rodziców! #1

Kto musi uważać?

W ostatnim czasie do prawników trafia coraz więcej spraw dotyczących konsultacji w kwestii definicji samotnego rodzica. Na przykład, czy matka, która codziennie zajmuje się dziećmi, a ojciec pojawia się jedynie w weekendy, można uznać za rodzica samotnie wychowującego dziecko? To pytanie stało się przedmiotem licznych pytań i wątpliwości, szczególnie w przypadku par, które rozstają się, a opieka nad dziećmi jest równorzędnie dzielona. Prawnicy coraz częściej muszą rozstrzygać, czy rodzice są "wystarczająco samotni", aby skorzystać z ulgi podatkowej.

ZOBACZ TAKŻE: Doda nie wspiera już WOŚP. Ostro mówi o Owsiaku

Komu przysługuje ulga dla samotnych rodziców?

Samotni rodzice mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia z dzieckiem. Z ulgi na przykład może skorzystać panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka, rozwodnik, osoba objęta separacją zgodnie z przepisami, oraz osoba, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Idea ulgi dla samotnie wychowujących dzieci opiera się na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości, niż przy standardowym opodatkowaniu. Podatnik korzystający z tej ulgi oblicza podatek od połowy swoich dochodów i mnoży go przez dwa. W praktyce oznacza to, że kwota wolna od podatku, obecnie wynosząca 30 000 złotych, będzie uwzględniana dwukrotnie (2 × 30 000 zł = 60 000 zł). Jest to analogiczne do sytuacji, w której małżonkowie rozliczają się wspólnie.

Fiskus sprawdza czy rodzic jest „wystarczająco samotny”

Ulga podatkowa dla samotnych rodziców jest przewidziana dla tych, którzy faktycznie samodzielnie wychowują swoje dzieci. Niemniej jednak w praktyce pojawiają się sytuacje, gdzie nie jest to do końca jasne… Krajowa Administracja Skarbowa przygląda się takim przypadkom.

W minionym roku zdarzyły się sytuacje, gdzie sądy kwestionowały możliwość skorzystania z ulgi podatkowej przez rodzica, który równorzędnie dzieli opiekę nad dzieckiem z drugim rodzicem. Sygnały alarmowe pojawiają się zwłaszcza w sytuacjach, gdy dziecko mieszka z matką, a ojciec sprawuje opiekę w weekendy i podczas wakacji. Nawet jeśli obowiązki i koszty są równo podzielone, interpretacja skarbówki może budzić wątpliwości. Według jednej z interpretacji indywidualnych skarbówki, gdy sąd ustali kontakty drugiego rodzica, trudno mówić o samotnym rodzicu, bo obowiązki i koszty są dzielone.

W przypadkach, gdzie opieka nad dzieckiem jest wspólna, sądy oceniają, jak wygląda ta opieka w danym momencie. Samotne wychowywanie dziecka nie musi być stałe przez cały rok - wystarczą pewne epizody, gdy dziecko przebywa z jednym z rodziców.

Udostępnij: