Mają ruszyć kontrole radioodbiorników w samochodach. Nie będą one związane ze sprawdzeniem zarejestrowania urządzenia, czy opłacania jego abonamentu. Co zatem będzie sprawdzane?
Zapowiedziano kontrole dotyczące radioodbiorników znajdujących się w autach. Kontrole te mają dotyczyć kwestii wyposażenia w tunery DAB+. Ma się tym zająć Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Kontrole radioodbiorników samochodowych
W rozporządzeniu wydanym przez Ministra Cyfryzacji z 2020 roku, wynika, że od 1 styczna 2021 roku nowe samochody mają obowiązek być wyposażone w radioodbiorniki, które obsługują DAB+.
Do tej pory nie było takiego nakazu, więc nie wszyscy aktywowali ten system. Taki obowiązek istnieje od kwietnia zeszłego roku. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grożą kary finansowe.
ZOBACZ TAKŻE: Nowe uprawnienia dla krwiodawców?! Ministerstwo Zdrowia ma nowe plany?!
Co to jest system DAB+?
DAB+ to skrót od Digital Audio Broadcasting Plus. Określa to standard radia cyfrowego. Wpływa on nie tylko na jakość dźwięku, ale daje także możliwość między innymi wyświetlania zdjęć do podawanych informacji przez daną stację, a nawet wyświetlania informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji.
System DAB+ umożliwia również wykrywania więcej stacji, niż ma to miejsce obecnie.
Kontrole i kary
Na ten moment zostały przeprowadzone konsultacje społeczne nad możliwością wprowadzenia tego projektu. Monika Dębkowska, minister cyfryzacji w wywiadzie dla Wirtualnemedia.pl poinformowała, że:
Obowiązek kontroli realizacji ww. obowiązku i sankcjonowania jego naruszenia wynika z art. 421 projektu PKE, w myśl którego kontrolę przystosowania odbiorników samochodowych do odbioru cyfrowych transmisji będzie prowadził Prezes UKE – mówiła minister cyfryzacji
W tym projekcie nie ma informacji, w jaki sposób miałoby dochodzić do takich kontroli. Urząd Komunikacji Elektronicznej ma już w najbliższym czasie rozpocząć takie kontrole.
Firmy, które nie zastosują się do wytycznych mogą ponieść wysokie kary. Mogą one sięgać nawet 3% przychodów osiąganych w ubiegłym roku kalendarzowym.
Uzyskanie przychodów mniejszych niż 500 tys. zł, stanowi iż kara nie przekroczy wtedy 15 tys. zł.
Ważne jest podkreślenie, że kierowca, który nie korzysta z technologii DAB+, mimo że powinien, nie ponosi żadnej odpowiedzialności, nie zostanie nałożona na niego kara.