W mediach pojawiły się informacje na temat niezapowiedzianych kontroli w naszych domach. Wykrycie nieprawidłowości może skończyć się mandatem w wysokości 10 tys. złotych. Co będzie kontrolowane? Kto może spodziewać się takiej kontroli?
- Nieprawidłowe odprowadzanie deszczówki
- Niespodziewane kontrole domów
- Wysokie kary finansowe
- Czym jest odprowadzanie deszczówki?
Gminy planują wprowadzenie kontroli właściwego odprowadzania deszczówki w domach. Za nielegalne i niezgodne z przepisami przeprowadzanie tej czynności wiąże się nałożenie kary finansowej i nie tylko.
Nieprawidłowe odprowadzanie deszczówki
W prawie budowlanym, jakie obowiązuje w naszym kraju, zawarty jest przepis, który wskazuje na obowiązek zagospodarowania wód deszczowych na działkach. Musi to zostać zabezpieczone w taki sposób, aby nie szkodziło to działkom sąsiadującym.
Warto pamiętać, że wody te nie mogą zostać odprowadzane do kanalizacji ściekowej.
Takie działania mogą wywołać szereg problemów, w tym znaczny wzrost zużycia energii elektrycznej, zalania nieruchomości, przeciążenia sieci oraz destabilizację prawidłowego funkcjonowania oczyszczalni ścieków.
ZOBACZ TAKŻE: Truskawki z wirusem w polskich sklepach! GIS przedstawia swoje stanowisko!
Niespodziewane kontrole domów
Do takich sytuacji, w których wody deszczowe zostały w sposób nieprawidłowy zagospodarowane doszło już między innymi w gminie Lniano w województwie kujawsko – pomorskim.
Stąd wynika komunikat, który pojawił się w tej kwestii. Zawarte w nim informacje przestrzegają przed niezapowiedzianymi kontrolami domów.
Jak informuje „Gazeta Pomorska” podczas takich wizyt jest stosowane zadymianie kaznalizacji, w ten sposób są wykrywane nieprawidłowości.
Wiele gmin wydało takie ostrzeżenia dla swoich mieszkańców.
Wysokie kary finansowe
Za wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z nielegalnym odprowadzaniem wód opadowych, grożą spore kary finansowe. Takie informacje zostały zwarte w komunikacie gminy Lniano, która na podstawie przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przestrzega swoich mieszkańców.
W przypadku stwierdzenia wprowadzania wód opadowych do sieci kanalizacyjnej, na mocy art. 28 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, właścicielowi posesji grozi kara ograniczenia wolności bądź grzywny w wysokości do 10 tys. złotych - komunikacie na stronie gminy Lniano
Jak wynika z tych informacji, nie tylko kary finansowe zostaną nałożone na właścicieli nieruchomości, ale także może grozić kara ograniczenia wolności.
Czym jest odprowadzanie deszczówki?
Odprowadzanie deszczówki to proces zbierania i kierowania wód opadowych (deszczu) z powierzchni dachu lub innych powierzchni na odpowiednie miejsce lub urządzenia, takie jak zbiorniki na wodę deszczową, studnie infiltracyjne, czy też kanalizację deszczową.
Odprowadzanie deszczówki może być wykorzystywane do celów użytkowych, takich jak nawadnianie ogrodów czy mycie samochodów, jak również do kontroli i minimalizacji skutków powodziowych oraz obciążenia kanalizacji deszczowej. Jest to ważny element zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi oraz ochrony środowiska.