W jakim wieku zaczyna się starość? Odpowiedź cię zaskoczy!

Wiele osób zastanawia się, w jakim wieku zaczyna się starość? Gdzie przebiega granica między wiekiem średnim a byciem seniorem? Wyniki badań naukowców pokazują, że odpowiedź na to pytanie, w ostatnich latach znacząco się zmieniła. „Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt” - skomentował John Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się na Uniwersytecie Columbia.

Kiedy zaczyna się starość? Naukowcy to wiedzą!

Wyniki badania przeprowadzonego w Niemczech, opublikowanego przez czasopismo „Psychology and Aging” Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, przynoszą nowe spojrzenie na starość jako etap życia. Analizie poddano dane ponad 14 tysięcy osób w wieku od 40 do 85 lat, urodzonych w latach 1911-1974. Co cztery, pięć lat pytano ich, kiedy według nich zaczyna się starość.

Zdjęcie W jakim wieku zaczyna się starość? Odpowiedź cię zaskoczy! #1

75 lat to właśnie ten wiek!

Osoby po sześćdziesiątce uważały, że starość zaczyna się w wieku 75 lat, ale z czasem - im były starsze - tym bardziej przesuwały tę granicę.

Badani wyrażali swoje postrzeganie starości ośmiokrotnie na przestrzeni 25 lat. Każdorazowo wskazywali, że starość zaczyna się o rok później niż w ich wcześniejszej ocenie. Dodatkowo, uczestnicy urodzeni w latach 1911-1935 uważali, że starość zaczyna się wcześniej w porównaniu do tych urodzonych po 1935 roku.

Ta granica się przesuwa!

Według naukowców ta granica się przesuwa

Nasze postrzeganie i koncepcje starości w oczywisty sposób zmieniają się w czasie. Obecnie ludzie w średnim wieku lub starsi uważają, że starość zaczyna się później niż ich rówieśnicy dziesięć czy dwadzieścia lat temu – skomentował Markus Wettstein, główny autor badania.

ZOBACZ TAKŻE: Tu kupisz tabletkę „dzień po”! Mapa aptek już dostępna!

Od czego zależy postrzeganie starości?

Autor badania Wettstein zauważył, że zmiana ta może częściowo wynikać ze wzrostu średniej długości życia: obecnie w Niemczech wynosi ona około 81 lat, podczas gdy w 1974 roku było to 71 lat (według danych GUS w 2022 roku średnia długość życia w Polsce wynosiła 73,4 lat dla mężczyzn i 81,1 lat dla kobiet).

Naukowcy zauważyli także inne prawidłowości. Na przykład kobiety uważały, że starość zaczyna się średnio około 2,4 roku później niż wskazywali mężczyźni. Ponadto wiele osób dłużej zachowuje również dobre zdrowie.

Ludzie, którzy czują się młodziej, sądzą, że starość zaczyna się później - podsumował Wettstein.

 

Udostępnij: