Osoby, które oddają krew mają prawo do dni wolnych. Niestety taki przywilej nie podoba się pracodawcom. Często uważają, że w sposób negatywny wpływa to na działanie firmy. Czy dni wolne zostaną zniesione?
- Nadużycie ze strony pracowników
- Straty dla pracodawców
- Kiedy pracownik może odebrać dni wolne za oddanie krwi?
- Czy rząd wprowadzi zmiany?
Poseł Polski 2050 Bartosz Romowicz uważa, że krwiodawcy nadużywają swoich uprawnień i zastanawia się, czy pracodawcy powinni mieć prawo decydować w tej kwestii.
Nadużycie ze strony pracowników
Oddawanie krwi to niezwykle ważny gest, który pomaga ratować życie, dlatego polskie przepisy motywują do tego czynu, oferując krwiodawcom dwa dni wolnego.
ZOBACZ TAKŻE: Szykują się ważne zmiany dla kierowców! Nowe przepisy dotyczące opon!
Nie wszyscy pracodawcy jednak akceptują ten przywilej. Poseł Polski 2050 Bartosz Romowicz zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pytając o potencjalne negatywne skutki tej sytuacji dla firm.
Zdaniem posła, niektórzy pracodawcy zgłaszają, że pracownicy nadużywają prawa do wolnych dni po oddaniu krwi, często łącząc je w taki sposób, aby tworzyć tzw. "długie weekendy", co może prowadzić do nadużyć.
Straty dla pracodawców
Według posła Romowicza, niektórzy krwiodawcy informują swoich pracodawców o oddaniu krwi zbyt późno, dostarczając zaświadczenie dopiero po powrocie do pracy.
Zdaniem polityka, znacząco utrudnia to organizację pracy i naraża pracodawców na dodatkowe koszty. Pracodawca musi wówczas zorganizować zastępstwo, co często wiąże się z koniecznością wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny.
Stąd pomysł posła o wniesienie ewentualnych zmian w przepisach, z czym zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia.
Według posła przepisy powinny zostać zmienione w taki sposób, aby nałożyć na pracowników obowiązek wcześniejszego informowania pracodawców o planach oddania krwi.
Dodatkowo, pracodawca powinien mieć możliwość sprzeciwu i zaproponowania innego terminu, który nie wpłynie negatywnie na interesy firmy.
Kiedy pracownik może odebrać dni wolne za oddanie krwi?
Jerzy Szafranowicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, w odpowiedzi na interpelację posła Romowicza przypomniał, że pracownikowi przysługuje nie tylko dzień wolny w dniu oddania krwi i w następnym dniu, ale również podczas badań okresowych dla dawców krwi.
Wiceminister podkreślił również, że pracodawca ma obowiązek zwolnienia krwiodawcy z pracy na czas określony przez stację krwiodawstwa, zarówno w celu oddania krwi, jak i przeprowadzenia badań okresowych, jeśli nie mogą one odbyć się poza godzinami pracy.
Czy rząd wprowadzi zmiany?
Jerzy Szafranowicz zwrócił uwagę, że dobrym zwyczajem jest uzgadnianie z pracodawcą terminu oddania krwi, a krwiodawcy powinni unikać korzystania z dni wolnych w sposób, który mógłby negatywnie wpływać na firmę.
Zaznaczył jednak, że obecnie nie ma planów zmiany przepisów w tym zakresie.
Dodał również, że pracodawcy odgrywają kluczową rolę w zachęcaniu pracowników do angażowania się w krwiodawstwo, wspierając tę ważną inicjatywę.
Jednocześnie wierzę, biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia i informacje dotyczące kluczowej roli Honorowych Dawców Krwi w systemie lecznictwa, że podejmowane w zakresie publicznej służby krwi działania zaowocują wzrostem świadomości wśród pracodawców i przedsiębiorców w zakresie roli jaką pełnią w kwestii kształtowania postaw pracowników w odniesieniu do honorowego krwiodawstwa – powiedział Szafranowicz
Źródło zdjęć: Canva