Te przepisy startują już od 1 listopada! Pracownicy mogą liczyć na darmowe posiłki i napoje!

W okresie zimowym pracownicy mają prawo do profilaktycznych, ciepłych posiłków i napojów. Zgodnie z przepisami BHP, ten okres trwa od 1 listopada 2024 r. do 31 marca 2025 r. Kto w tym czasie otrzymuje od pracodawcy gorące napoje i jak są one zapewniane?

Darmowe posiłki dla pracowników

Zgodnie z przepisami BHP, okres zimowy obejmuje czas od 1 listopada 2024 roku do 31 marca 2025 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w wypłatach 800 plus na koniec roku! Rodzice będą zaskoczeni!

W tym czasie pracodawcy są zobowiązani zapewnić bezpłatne, profilaktyczne posiłki oraz napoje dla pracowników wykonujących pracę w szczególnie wymagających warunkach.

Posiłki te muszą mieć formę ciepłego dania i spełniać określone normy odżywcze:

  • zawierać około 15% białka

  • 30-35% tłuszczów

  • 50-55% węglowodanów

Ich wartość kaloryczna powinna wynosić około 1000 kcal, aby dostarczyć odpowiedniej ilości energii do pracy w trudnych warunkach.

Kto może liczyć na profilaktyczny posiłek?

Przepisy jasno określają komu takie posiłki przysługują. Dotyczą one osób, które pracują:

  1. pod ziemią

  2. przy usuwania skutków klęsk żywiołowych lub innych nieprzewidzianych zdarzeń

  3. przy podejmowaniu pracy, która wymaga dużego wysiłku fizycznego, gdzie podczas jednej zmiany roboczej organizm mężczyzny zużywa powyżej 1500 kcal (6280 kJ), a organizm kobiety powyżej 1000 kcal (4187 kJ):

  • praca odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach, w których z powodów technologicznych temperatura utrzymuje się stale poniżej 10°C lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) przekracza 25°C, lub

  • praca odbywa się na zewnątrz w okresie zimowym, od 1 listopada do 31 marca.

  4. przy zadaniach wymagających jeszcze większego wysiłku, gdy wydatek energetyczny podczas zmiany roboczej wynosi ponad 2000 kcal (8374 kJ) dla mężczyzn i ponad 1100 kcal (4605 kJ) dla kobiet.

Obowiązek dostarczenia gorących napoi

Zapewnienie pracownikom ciepłych napojów leży także po stronie pracodawcy. Wymóg ten jest obowiązkowy i określony w odpowiednim rozporządzeniu.

W związku z tym gorące napoje przysługują:

  • gdy występuje gorący mikroklimat, a wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) przekracza 25°C

  • w zimnym mikroklimacie, gdzie wartość wskaźnika siły chłodzenia powietrza (WCI) wynosi ponad 1000

  • podczas pracy na otwartej przestrzeni, jeśli temperatura otoczenia spada poniżej 10°C lub przekracza 25°C

  • przy wykonywaniu prac wymagających dużego wysiłku fizycznego, które w czasie jednej zmiany roboczej prowadzą do zużycia ponad 1500 kcal (6280 kJ) przez mężczyzn i ponad 1000 kcal (4187 kJ) przez kobiety

  • na stanowiskach pracy, gdzie temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C

Przepisy wymagają, aby napoje dla pracowników były dostępne w ilości odpowiadającej ich potrzebom, odpowiednio zimne lub gorące, w zależności od warunków pracy, i wzbogacone o sole mineralne oraz witaminy.

Mogą to być napoje takie jak herbata, kawa zbożowa czy podgrzane mleko.

Ważną informacją jest, że posiłki i napoje wydawane są pracownikom w dni, gdy wykonują prace uprawniające do ich otrzymania.

Zdjęcie Te przepisy startują już od 1 listopada! Pracownicy mogą liczyć na darmowe posiłki i napoje! #1

Posiłki podaje się podczas przerw po 3-4 godzinach pracy, a napoje muszą być dostępne przez cały dzień. Pracodawca jest zobowiązany zapewnić odpowiednie warunki higieniczne do przygotowania i spożywania posiłków i napojów.

Czy zamiast posiłków i napoi pracownik może żądać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego?

Jak określa to rozporządzenie w sprawie profilaktycznych posiłków i napoi, pracownik nie może żądać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego zamiast otrzymania ciepłego posiłku i napoju.

Istnieje jednak możliwość otrzymania bonu, napoju, czy talonu do zrealizowania we własnym zakresie, kiedy pracodawca nie może tego zorganizować.

Pracodawca zapewnia pracownikowi możliwość spożycia posiłku w czasie pracy w inny sposób niż wydanie jednego dania gorącego, w szczególności przez przekazanie produktów umożliwiających przygotowanie posiłku we własnym zakresie lub bonów, talonów, kuponów oraz innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie takich produktów lub posiłku, jeżeli ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych nie ma możliwości wydawania pracownikowi posiłku w tej formie - czytamy na rządowej stronie

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: