Od depresji do manii- ChAD wyniszcza życie!

Wpadasz w euforię, by chwilę później pogrążyć się w głębokiej depresji? Twój nastrój gwałtownie waha się między dwoma przeciwieństwami? To może być choroba afektywna dwubiegunowa. Dowiedz się więcej na temat tego zaburzenia.

Choroba afektywna dwubiegunowa- co to za zaburzenie?

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), inaczej nazywana jest również psychozą maniakalno-depresyjną lub cyklofrenią. Jest ciężkim zaburzeniem psychicznym, któremu w nawrotach towarzyszą objawy depresyjne i maniakalne. Chory doświadcza gwałtownych wahań nastroju, a jego droga od euforii, nadmiernego podekscytowania i energii do przygnębienia, smutki i depresji jest bardzo krótka.

Pomiędzy manią, a depresją… Epizod maniakalny

W epizodzie maniakalnym chory doświadcza podwyższenia nastroju, euforycznego poczucia szczęścia i niezachwianej wiary we własne możliwości. Czuje nadmierną ekscytację, nadaktywność, jest zbyt pewny siebie, przesadnie gadatliwy, ma nastawienia wielkościowe. Zachowuje się impulsywnie i lekkomyślnie, traci wszelki zahamowania. Podąża za impulsami, nie myśląc o konsekwencjach. Może mieć skłonność do nadużywania alkoholu lub substancji psychoaktywnych, podejmowania różnych aktywności, czy zaciągania pożyczek, kredytów. Brakuje mu krytycyzmu wobec siebie, ma zawyżoną samoocenę, optymistycznie podchodzi do teraźniejszości i przyszłości. Próbuje narzucić innym swoją wolę i zdominować otoczenie. U chorego występuje wyostrzenie zmysłów, zmniejszona potrzeba snu, wzmożona aktywność socjalna, seksualna oraz pobudzenie ruchowe. Mogą pojawić się urojenia wielkościowe, np. poczucie misji, bycia kimś wybranym, ważnym, czy  utożsamianie się ze znaną lub historyczną postacią.

Epizod depresyjny

Epizod depresyjny stanowi całkowite przeciwieństwo maniakalnego. Podczas niego chory jest przygnębiony, smutny, ma silnie obniżony nastrój. Traci energię i chęć do życia, a codzienne obowiązki zaczynają go przytłaczać. Towarzyszy mu nadmierna senność w ciągu dnia i nocy, zaburzenia apetytu, spadek libido oraz poważne problemy z koncentracją, uwagą i pamięcią. Chory może doświadczać częstych zmian nastroju w ciągu dnia, objawów psychotycznych i urojeń dotyczących winy  kary, grzechu, katastrofy, czy nieuleczalnej choroby.

Leczenie choroby

To zaburzenie jest chorobą nieuleczalną, główne leczenie polega na łagodzeniu objawów manii lub depresji. Według dzisiejszej wiedzy nie istnieje żadna szansa na całkowite wyleczenie tej choroby. Jednakże stosowanie leków oraz psychoterapia mogą wydłużać okresy remisji. Najważniejsze to zacząć leczenie tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy depresji lub manii, skontaktuj się ze specjalistą.

ZOBACZ TAKŻE: Ta choroba to wciąż temat tabu. Autorka książki „Zapiski wariatki” o schizofrenii

Udostępnij: