Jak uratować związek? Wystarczy 5 godzin! Ta metoda pomogła wielu parom!

Metoda 5 godzin opisana została przez Johna Gottmana w książce „Siedem zasad udanego małżeństwa” i ma pomóc parom w kryzysie. Na czym polega?

Według wielu par bycie w związku, szczególnie tym wieloletnim, wcale nie wymaga pracy i pielęgnowania relacji pomiędzy partnerami. Niestety często bywa to zgubne, gdyż szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy łatwiej się rozstać niż popracować nad relacją, należałoby pochylić się nad swoim związkiem tak, aby nie doprowadzić do jego końca.

Okazuje się, że istnieje genialny sposób na to, aby nie dopuścić do kryzysu w związku, co więcej ta metoda działa nawet na pary, które już potrzebują naprawienia swojej relacji. O czym mowa? Chodzi dokładnie o 5 godzin tygodniowo! Tyle wystarczy, aby uratować związek!

Terapeuta John Gottman opracował metodę 5 godzin i opisał ją w swojej książce „Siedem zasad udanego małżeństwa”. Jest to świetny sposób na naprawienie relacji w związku, w którym pojawiły się problemy. Na czym polega?

Tak naprawdę metoda jest bardzo prosta- chodzi o to, aby poświęcić swojemu 5 godzin na rozmowę… tygodniowo. Wydaje się proste? Przecież zapewne każdy z nas spędza ze swoim ukochanym dużo więcej czasu. Jednak nie chodzi o to…

Gottman zachęca do tego, aby te 5 godzin poświęcone partnerowi były produktywne i wykorzystane zostały przede wszystkim na rozmowę, bez tzw. „przeszkadzajek” w formie telefonu, telewizora, dzieci itp. Jak zatem podzielić ten czas?

5 razy w tygodniu - 2 minuty na poranną rozmowę

Rano warto zapytać partnera o plany na dzisiejszy dzień, jego obawy związane z tym dniem. Zainteresowanie drugą osobą buduję nić porozumienia.  

5 razy w tygodniu – 20 minut na wieczorną rozmowę

Po całym dobrze jest usiąść koło siebie i opowiedzieć ukochanej osobie o tym, jak minął dzień. Zapytać o to, co on dzisiaj robił, czy wszystko, co zaplanował poszło po jego myśli i jak ocenia miniony dzień.

5 razy w tygodniu – 7 minut na pochwały

Przez te 7 minut warto powiedzieć ukochanemu, co w nim cenimy. Co nam się w nim podoba i imponuje oraz, że jesteśmy z niego dumne.

5 razy w tygodniu – 7 minut na dotyk

Nie od dziś wiadomo, że dotyk bardzo zbliża i dzięki temu buduje się pomiędzy partnerami więź. W tym czasie oprócz przytualnia i pocałunków, można zrobić ukochanemu masaż lub po prostu go pogłaskać czy trzymać za rękę. 

Raz w tygodniu – 120 minut na randkę

To czas w 100% przeznaczony dla partnerów. Wtedy należy robić to na co ma się ochotę, ale wspólnie. Może to być wyjście na kolacje, do kina, a równie dobrze czas spędzony w domu na planszówkach czy lampce wina.

Należy pamiętać, aby do metody 5 godzin podchodzić małymi krokami. Zapewne jednak wspólny czas pozwoli odbudować relację.  

ZOBACZ TAKŻE: Kto jest szczęśliwszy w małżeństwie?

Udostępnij: