Jak pozbyć się lęku i niepokoju? 6 prostych metod

Lęk często jest nieuzasadniony, to odróżnia go od strachu. Lęk powstaje w nas i nie wiąże się z żadnym bezpośrednim zagrożeniem. Jeśli zamartwiasz się o swoją przyszłość, że coś pójdzie nie tak, że coś się nie uda, prawdopodobnie zmagasz się z lękiem. Poznaj więc 6 metod radzenia sobie z nim.

#Oddychaj

Doskonałą metodą na pozbycie się lęku jest pewien sposób oddychania zaczerpnięty z jogi. Metoda ta polega na oddychaniu w cyklu: wdychaj powietrze nosem przez 4 sekundy, zatrzymaj powietrze w płucach na 7 sekund, wydychaj powietrze ustami przez 8 sekund.

Możesz również oddychać swobodnie przez minutę. Pamiętaj jednak o obserwacji swojego oddechu. Zwróć uwagę na to, jak powietrze wpływa przez nos do płuc, jaką ma temperaturę, ile możesz go nabrać.

#Idź do lasu

Zielony kolor drzew i olejki eteryczne produkowane przez drzewa mają zbawienny wpływ na samopoczucie człowieka. Poziom stresu zmniejsza się już po 15 minutach przebywania w lesie lub gęstym parku. Aby pozbyć się lęku i stresu idź na 20-30 minutowy spacer – po powrocie spojrzysz na wszystko z innej perspektywy.

#Medytuj

Doskonałym i najprostszym sposobem medytacji jest postawienie przed sobą przedmiotu, na przykład świecy, wazonu, czegoś przyjemnego dla oka i skupienie całej swojej uwagi tylko na nim. Dokładnie obserwuj przedmiot, określ jego kolor, kształt, zapach, jak na wpływa na ciebie. To pozwoli ci oczyścić umysł z niepotrzebnych, dręczących myśli.

#Odciągnij myśli

Nie możesz jednocześnie myśleć świadomie o dwóch rzeczach. Jeśli więc najdą cie dręczące myśli, które wywołują lęk i stres, zacznij myśleć o czymś innym. Nie jest to proste, jednak istnieje pewna metoda. Możesz na przykład zacząć liczyć wszystkie niebieskie przedmioty znajdujące się w pokoju. Możesz też odliczać od 100 w dół. Kiedy twój umysł się tym zajmie, inne myśli odejdą.

#Sięgnij po melisę

Małe dawki melisy doskonale wyciszają, zmniejszają stres i uspokajają emocje. Łatwiej będzie ci również zasnąć. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z ilością. Zbyt duża dawka daje skutek odwrotny do zamierzonego - czujemy się jeszcze bardziej zestresowani i pełni niewyjaśnionych obaw. 

+
Udostępnij: