Jak brak słońca wpływa na organizm i jak sobie z tym radzić?

Może powodować zmianę nastroju, depresję, czy inną chorobę – brak słońca. Przyzwyczajeni do eksponowania w miesiące letnie ciała na słońcu, korzystania z promieni słonecznych, czy krótkiego, zwiewnego odzienia, jesienią budzimy się jak z zimowego snu.

Uzupełnij niedobór witaminy D

Brak słońca w znacznym stopniu wpływa na depresję. Dlatego najczęściej odczuwalna jest ona jesienią. Depresja najczęściej objawia się u ludzi z niższym poziomem witaminy D a najlepszym sposobem uzyskania tej witaminy jest przebywanie na słońcu – pod jego wpływem organizm ją produkuje. Niestety, wraz z nadejściem jesieni pojawiają się depresje, znużenie i nudności. Rozwiązanie? Witamina D w diecie, czyli ryby (łosoś, dorsz, tuńczyk, śledź, makrela, sardynki, węgorz), ale też tran, czy niektóre grzyby.

Wpływ witaminy D na nasze samopoczucie uczeni odkryli przypadkiem - podczas testów, w których sprawdzano jej ochronny wpływ na kości u pacjentów z osteoporozą. Podczas tego badania naukowcy zauważyli, że u osób przyjmujących suplementy diety z witaminą D aż 3 razy rzadziej występowały objawy grypy lub przeziębienia. Postanowili dokładniej zbadać zależność między tą substancją a infekcjami.

Jednak dieta to niejedyny sposób na poprawę naszej kondycji podczas jesiennej szarugi. Alternatywą mogą być środki farmakologiczne albo skorzystanie z zabiegu fototerapii.

Terapia światłem lub sport

Terapia światłem może poprawiać pracę układu krwionośnego, pomaga w walce z migrenowymi bólami głowy, bólami stawów, stanami zapalnymi i zwyrodnieniami. Obecne na polskim rynku mamy do wyboru coraz więcej aparatów służących naświetlaniu.

Jesienne znużenie można również pokonać aktywnością fizyczną. Każdy kto uprawia sport wie, że po intensywnym ruchu spożytkowana energia wraca do nas w dwójnasób, a samopoczucie wyraźnie się poprawia. Nie warto również siedzieć w domu - udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Essex w Wielkiej Brytanii, którzy przebadali 1200 osób w różnym wieku i różnej płci. Badani zostali poproszeni o wykonywanie prostych czynności na dworze - spacer, jazda na rowerze, praca w ogródku czy wędkowanie. Okazało się, że na wszystkie te czynności podziałały kojąco i poprawił ich samopoczucie. 

+
Udostępnij: