JAK ZNALEŹĆ ŻYCIOWY BALANS, CZYLI GDZIE KOŃCZY SIĘ PRACA, A ZACZYNA ŻYCIE PRYWATNE?

Wszechstronni, elastyczni i wielozadaniowi. My, ludzie XXI wieku, stajemy na rzęsach, aby sprostać różnorodnym oczekiwaniom. Ponadprzeciętne zarobki, mieszkanie na nowoczesnym osiedlu w stylu loft, samochód z salonu, wczasy na Florydzie, sushi na kolację i talia osy, to przykładowe cele, do których dążymy każdego dnia. Najlepiej w towarzystwie równie zaradnego partnera i utalentowanych dzieci. Intensywność życia, wynikająca przede wszystkim z potrzeby rozwijania swojej kariery, sprawiła, że proporcje miedzy "zdobywaniem", a "korzystaniem" na przestrzeni lat zostały mocno zaburzone. Coraz mniej czasu poświęcamy na spokojne rozmowy z bliską osobą, czas spędzony z dziećmi, a nawet na sen czy własne pasje. Czy współczesny człowiek potrafi jeszcze posiadać czas wolny i beztrosko z niego korzystać? Oczywiście, że tak!

Z pewnością nie jest to łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Tempo i koszty życia, własne potrzeby oraz presja otoczenia wyciskają nas jak cytrynę, aby na koniec tygodnia, miesiąca czy roku, bilans finansowy zysków i strat nie wpędził nas w deficyt. Jak w tym pędzie wcisnąć hamulec? W których momentach można złapać oddech? Jakimi zasadami kierować się, aby zachować zdrową równowagę między pracą, a życiem osobistym? 

Wykorzystaj poniższe rady, aby złapać życiowy balans!

1. USTAL PRIORYTETY, CELE I KORZYSTAJ Z POMOCY INNYCH

Czas pracy wykorzystuj wydajnie. Nie będziesz wówczas zabierał obowiązków do domu. Każdego dnia opracowuj listę zadań do wykonania według hierarchii ważności. Priorytety przekształć w konkretne i mierzalne cele. Zastanów się, które z nich można oddelegować innym osobom. Czy koniecznie Ty musisz odpisywać na każdy e-mail? Czy jesteś jedyną osobą, która powinna zrobić zamówienie do kantyny lub porozmawiać z ekipą sprzątającą? Jeśli wyznaczysz cel do codziennego osiągnięcia, szybko znajdziesz w swoim dniu pracy porządek, którego nie miałeś wcześniej, a także satysfakcję z dobrze wykonanych zadań. Dzięki dzieleniu się obowiązkami zrozumiesz, że nie musisz mieć nad wszystkim kontroli.

2. JEŚLI MIESZKASZ Z BLISKIMI, PAMIĘTAJ, ŻE ONI TEŻ SĄ ODPOWIEDZIALNI ZA DOM

Zakupy, sprzątnie, pranie, wyrzucanie śmieci, wyprowadzanie psa, gotowanie obiadu i inne zajęcia domowe wymagają sporo czasu i regularności. Mogą, a nawet powinni wykonywać je wszyscy domownicy. Wspólnie wyznaczcie obowiązki domowe, codzienne, cotygodniowe i miesięczne dla każdego z lokatorów. Dopasujcie je względem wieku, możliwości czasowych i predyspozycji. Pamiętaj ze sprawiedliwie – nie znaczy równo! Jeżeli twój partner doskonale radzi sobie w kuchni, a ty wolisz porządkowanie i organizacje, nie wchodźcie sobie w drogę. Włączaj także dzieci do tych czynności. Nawet przedszkolaki mogą: sprzątać zabawki, umyć miski domowym zwierzakom czy załadować zmywarkę oraz wiele innych. Dbanie o dom pozwoli wszystkim docenić ogrom pracy i systematyczności, jakiej wymaga troska o wspólną przestrzeń.

3. KIEDY PRACUJESZ I KIEDY JESTEŚ Z BLISKIMI - WYŁĄCZ TELEFON I USUŃ ROZPRASZACZE

Przed rozpoczęciem pracy posprzątaj biurko i wyłącz portale społecznościowe. Wyeliminowanie czynników rozpraszających pomoże ci się skupić i wykonać zadania w ustalonym czasie. Używaj telefonu, kiedy musisz zadzwonić lub kiedy otrzymujesz pilne wezwanie. Nie sprawdzaj nagminnie telefonu, ani poczty elektronicznej - powoduje to niepotrzebne napięcie i odciąga od obowiązków. Postaraj się sprawdzać e-maila i telefon tylko w wyznaczonych porach. Nie na każdą wiadomość trzeba odpowiadać natychmiast. Do informowania o sprawach pilnych służy przecież telefon służbowy lub osobiste wezwanie np. do rozwiązania nagłego problemu. Po pracy możesz z czystym sumieniem wyłączyć telefon służbowy i skupić się na odpoczynku oraz sprawach rodzinnych.

Uwaga! Warto ustalić konkretny czas, w którym sprawdzasz pocztę biznesową np. pół godziny przed wyjściem z pracy i podczas przygotowywania listy zadań na kolejny dzień. Trzymając się tej zasady zauważysz, że Twoje relacje ulegną poprawie, ponieważ będziesz obecny dla bliskich.

4. POSZUKAJ SPOSOBÓW OSZCZĘDZANIA CZASU

Dla osób o naprawdę napiętych grafikach każda chwila może być wykorzystywana na załatwianiu jakichś pilnych spraw. Warto poszukać sposobów na zminimalizowanie tego natłoku obowiązków. Pomyśl, czy możesz zamówić materiały przez internet? Czy więcej transakcji możesz dokonywać online, aby zaoszczędzić czas w kolejkach i podróżach? Czy wszystkie zadania musisz robić samodzielnie? Niektóre metody mogą wiązać się z dodatkowymi wydatkami, ale warto poświęcić na to fundusze, aby zyskać pełnowartościowy i zasłużony czas na odpoczynek.

5. WYSYPIAJ SIĘ

Dobry sen wpływa na nasze samopoczucie, koncentrację i zdrowie. Niestety, często dokładamy sobie obowiązków starając się na siłę rozciągnąć dobę. Zwykle kończy się to skracaniem czasu na sen. Jeśli naprawdę poświęcisz czas na poprawę jakości snu, poziom stresu spadnie i będziesz mógł pracować wydajniej. Na jakość snu składa się: regularność (kładzenie się spać o tej samej porze), długość snu (6-8 godzin), warunki (wywietrzone pomieszczenie, odpowiednia wilgotność powietrza, cisza).

6. ZWIĘKSZ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

Ćwiczenia utrzymują ciało w dobrej formie i poprawiają koncentrację. Postaraj się znaleźć czas na energiczny spacer, jazdę na rowerze, czy modny

jogging. Sport reguluje ciśnienie krwi, podnosi poziom adrenaliny i wzmacnia odporność. Obcowanie z naturą pomaga zachować równowagę w życiu i odpowiednio dotlenia nasze ciało oraz mózg.

7. PRACUJ WYDAJNIEJ, NIE CIĘŻEJ

Nabranie dobrych nawyków zarządzania czasem i zastosowanie odpowiednich praktyk może zmniejszyć stres i zaoszczędzić co najmniej godzinę każdego dnia. Narzędzia, które należy zastosować to m.in. grupowanie wiadomości e-mail i komunikatów głosowych, mapy myśli, planery, listy zadań i priorytetów, dzielenie zadań, unikanie prokrastynacji i uczenie się mówienia "nie".

Doba ma tylko 24 godziny, a tydzień niezmiennie 7 dni. Praca jest niezbędna, ale wystarczy pracować mądrzej i dobrze się zorganizować, aby móc znaleźć czas na inne ważne rzeczy w życiu. Podsumowując: ustalaj priorytety, deleguj obowiązki, minimalizuj rozproszenia, ustalaj właściwe oczekiwania, zostawiaj pracę w pracy i celebruj wolny czas.

+
Udostępnij: