Nadmierna emocjonalność - jak sobie z nią radzić?

Emocje są czymś naturalnym, co wyrażamy poprzez bodźce, które wpływają na nasz organizm. Mogą być one zarówno pozytywne jak i negatywne. To bardzo istotny element naszego życia, którego lekceważenie, prowadzi do smutnych konsekwencji. Działa to także w odwrotną stronę, ponieważ nadmierna emocjonalność też potrafi źle wpływać na życie. Jak więc sobie z nią poradzić?

Odseparuj się od nadmiaru bodźców 

Jeśli jakieś bodźce wzbudzają w Tobie nadmierne emocje, postaraj się od nich odciąć - nie całkowicie. Pomoże to chociaż w małym stopniu, zniwelować wrażliwość, nad jaką nie umiemy zapanować. 

Odseparować można się na wiele sposobów: nie oglądanie emocjonujących filmów, zwiększenie częstotliwości spotkań z ludźmi, zajęcie głowy racjonalnymi elementami życia lub poszukanie nowych, bardziej męczących zainteresowań - w pozytywnym znaczeniu. 

Mów o emocjach 

Jeśli masz w sobie troszeczkę za dużo emocji, zwyczajnie się komuś wygadaj, nawet przez komunikator: Instagram, Facebook. Pomoże to chociaż trochę Ciebie odciążyć; rezygnując z ,,wyszalenia się", zyskasz większą kontrolę nad sobą, a szlifując umiejetności konwersacji na temat własnych emocji, pomoże w zaakceptowaniu oraz pozbyciu się ich (wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas). 

Porzuć samotność

W samotności najgorzej przebywa się ze swoimi emocjami. Właściwie działa to na zasadzie zamkniętego koła, gdyż ciągle wracamy do punktu wyjścia - emocji. Dlatego należy opuścić swoje zacisze domowe oraz wyruszyć w świat, skupić się na innych sprawach, na jakie mamy wpływ. 

Porzucić samotność można na kilka sposobów: wychodząc ze znajomymi, szukając partnera, oddając się nowemu hobby - najlepiej grupowemu. Możliwości znajdziemy wiele, wystarczy tylko dobrze poszukać. 

Postaraj się zmienić myślenie 

Być może jest to trudne, ale zmiana myślenia na dany temat zawsze pomaga. Zważywszy na to, że kreowanie rzeczywistości, następuje poprzez myśli, posiadamy na nie wpływ. Wystarczy odwrócić podejście do licznych sytuacji, np. w pracy, w nauce czy innych rzeczach. 

B.J

Udostępnij: