Jak rozpoznać, że zbliża się kryzys emocjonalny?

Niekiedy trudno zauważyć, że dzieje się z nami coś niedobrego. Szczególnie, że robimy dobrą minę do złej gry i bagatelizujemy oznaki nadciągającego kryzysu. Jak rozpoznać, że zbliża się emocjonalne załamanie? Podpowiadamy!

    Jak rozpoznać, że zbliża się kryzys emocjonalny?

    Problemy w pracy, domu, miłości, ze zdrowiem lub pieniędzmi… Zdarza się, że kłopoty nas przytłaczają i sprawiają, że nie możemy normalnie funkcjonować. Jak rozpoznać, że zbliża się kryzys emocjonalny? Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

    Problemy ze snem

    Wieczorami w naszej głowie kłębi się wiele myśli, rozpamiętujemy i analizujemy różne sytuacje, zastanawiamy się, co by było gdyby. To wszystko sprawia, że nie możemy wypocząć. Zaburzenia snu to jeden z najczęstszych problemów, do jakich może dojść, gdy mierzymy się z kryzysem emocjonalnym.

    Problemy z apetytem

    Niektóre osoby zajadają problemy, a inne wręcz przeciwnie- w ogóle go nie mają. W zależności od tego, jak radzimy sobie ze stresem i trudnymi emocjami, możemy mieć problemy z apetytem.

    Problemy ze zdrowiem

    Często gdy jesteśmy na skraju psychicznej wytrzymałości, nasz organizm odmawia posłuszeństwa. Możemy być bardziej podatni na infekcje, częściej chorować i dłużej wracać do zdrowia. Nasza odporność się zmniejsza, nie mamy też sił i energii do działania.

    Gorsze samopoczucie

    Osoby, które mierzą się z trudnymi sytuacjami, często nie potrafią poradzić sobie z targającymi nimi emocjami. Czują się smutne, przygnębione i mają obniżony nastrój.

    Trudności z jasnym myśleniem

    Takie osoby miewają trudności z koncentracją i skupieniem, nie mogą jasno myśleć. Wciąż są rozkojarzone i zamyślone, błądzą myślami daleko. Ich umysł się buntuje i nie daje rady pracować przez cały czas na wysokich obrotach.

    Negatywne nastawienie

    Oprócz tego przestają odczuwać spełnienie i satysfakcję z życia. Nic nie przynosi im radości i szczęścia. Koncentrują się na tym, co najgorsze i wszystko widzą w czarnych barwach. Są negatywnie nastwione do świata i innych, często narzekają i mają zły humor.

    Brak motywacji i chęci do działania

    Takie osoby nie mają motywacji do działania, ponieważ uważają, że i tak nic im się nie uda. Skoro nic nie idzie zgodnie z planem, to nie podejmują nawet próby działania. Godzą się z tym, że jest tak jak jest i na pewno nie będzie lepiej.

    Problemy z codziennym funkcjonowaniem

    Gdy problemy się nawarstwiają, a sytuacja zaczyna ich przytłaczać, osoby w kryzysie nie są w stanie normalnie funkcjonować. Ogarnia ich apatia i niechęć do działania, poczucie ciągłego zmęczenia. Oprócz tego nic już ich nie cieszy i nie sprawia radości.

    ZOBACZ TAKŻE: 8 zachowań, dzięki którym będziecie sobie jeszcze bliżsi

     

    Udostępnij: