Techniki uspokajania – co robić, kiedy puszczają nam nerwy?

Każdy ma swoje limity i wystarczy chwila, aby nasze nerwy rozgrzały się do czerwoności. Zawsze staramy uspokoić się jak najszybciej i zacząć racjonalnie myśleć. Niektóre sytuacje sprawiają, że daleko nam do osiągnięcia spokoju. Pewne sposoby pomogą nam jednak nieco ochłonąć i pozwolą uniknąć nieprzemyślanych reakcji.

Wyobraźnia

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasza wyobraźnia potrafi nam pomóc. Złość sprawia, że zaczyna buzować w nas ogromna ilość energii, a więc mamy ochotę rzucić talerzem, trzasnąć drzwiami lub wywrócić krzesło. Aby tego jednak nie robić, wystarczy, że wyobrazimy sobie takie działanie. W wyobraźni możemy nawet zabrać się za burzenie ściany. W naszych myślach jesteśmy w stanie zrobić dosłownie wszystko, co potrzebne, aby pozbyć się tej negatywnej energii.

Aktywność fizyczna

Dużą ilość negatywnej energii można skierować na coś pozytywnego. Wystarczy, że zdecydujemy się na aktywność fizyczną, która nam odpowiada. Może to być siłownia, jazda na rowerze czy bieganie. Każda aktywność bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne, jednocześnie pozbywając się złej energii.

Daj sobie przestrzeń

Pierwsze, co należy zrobić, aby szybko się uspokoić, to opuścić miejsce, w której doszło do konfliktu. W ten sposób wyrwiemy się z napiętej atmosfery i unikniemy ewentualnej dalszej kłótni. Poprzez opuszczenie miejsce również ćwiczysz swoją własną cierpliwość. Na spokojnie możesz przemyśleć to, co się wydarzyło.

Poczuj swoje ciało

Jest to ćwiczenie, które zmusza twój umysł na skupieniu się na swoim ciele. W momencie rosnących nerwów zacznij liczyć palce u stóp. Postaraj się każdym palcem dotknąć buta i odliczaj jeden po drugim. Tak samo zrób z każdą inną częścią ciała. Posprawdzaj dotykiem i odliczaj w myślach.

Za co czujesz wdzięczność?

Mimo nerwów i negatywnego nastawienia do wszystko, pomyśl o tym, za co czujesz wdzięczność. Nawet w takich chwilach jesteśmy w stanie przekierować swoje myśli na coś, co wywołuje w nas uczucie szczęścia. Zastanów się, co jest dla ciebie tak ważne i skup na tym swoje myśli. Zrozumiesz wtedy, że jakiekolwiek nerwy, krzyki i nieprzemyślane reakcje nie są tego wszystkiego warte.

Zapisz swoje myśli

Możliwość wylania swoich nerwów i frustracji jest bardzo pomocna. Wystarczy, że weźmiemy w rękę kartkę i długopis oraz przelejemy na papier wszystkie nasze myśli, które pożerają nas od środka. Jest to łagodny sposób na pozbycie się z siebie wszystkiego, co toksyczne.

Ćwiczenie oddechowe

Wiele się mówi o tym, aby wziąć głęboki oddech w momencie zdenerwowania. Większość z nas jest jednak tak przejęta całą sytuacją, że mimo wszystko nie potrafimy zapanować nad swoich oddechem, co wywołuje jeszcze większe nerwy. Istnieje jednak ćwiczenie oddechowe, które może nam pomóc. Wystarczy, że powoli będziemy nabierać powietrza przez 5 sekund i wstrzymamy na kolejne tyle. Następnie powoli wypuszczamy, ponownie odliczając do 5 sekund i na nowo czekamy tyle samo czasu. Ćwiczenie należy powtarzać do momentu, kiedy stwierdzimy, że nasze nerwy odeszły i możemy swobodnie oddychać.

Udostępnij: