Nerwy – 4 kroki do osiągnięcia kontroli

Nerwowość może być spowodowana wieloma czynnikami. Kiedy jednak nie kontrolujemy swoich emocji, to może dojść do niejednej nieprzyjemnej sytuacji. Samokontrola w takim momencie jest bardzo ważną umiejętnością. Jak to osiągnąć?

W naszym życiu co chwilę dzieje się coś nowego. Każdego dnia natykamy się na pewne przeszkody lub dochodzi do zmian, na które nie byliśmy przygotowani. To wszystko sprawia, że zaczynamy odczuwać stres, co następnie wywołuje nerwowość. Dodatkowo tempo naszej codzienności sprawia, że nie potrafimy zaznać spokoju. Co więcej, świadomość, że nie nad wszystkim mamy kontrolę podwaja uczucie zdenerwowania i stresu. Zaczynamy reagować złością na błahostki, które normalnie nie wywołałyby w nas żadnych emocji. Taki stan zaczyna odbijać się na naszych relacjach z innymi, co jeszcze bardziej pogarsza nasze samopoczucie. Ważne jest zatem, aby nauczyć się kontroli nad swoimi emocjami, a przede wszystkim nad nerwowością. Poznaj kroki, które doprowadzą cię do samokontroli.

Wyznacz denerwujące sytuacje

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że coś nas denerwuje. Stan ten zaczął być tak naturalny w naszym życiu, że przestajemy zwracać na to uwagę. Jest to jednak bardzo poważny błąd. Sprawia to, że zaczynamy akceptować taką postawę i nie robimy nic w kierunku poprawy. Należy zatem wyznaczyć sytuacje, które wywołują u nas złość już na samą myśl o nich. Może być to korek w mieście, marudzący kolega z pracy lub hałaśliwy sąsiad. Spisz na kartce wszystkie sytuacje, które doprowadzają cię do nerwowego szału i zastanów się nad rozwiązaniem. Być może jest inna trasa, dzięki której ominiesz korek. Możliwe, że rozmowa z sąsiadem pomoże i będzie ciszej. W ten sposób będziesz w stanie zredukować ilość denerwujących wydarzeń.

Weź głęboki oddech

Wydaje się, że głębokie oddychanie w niczym nie pomaga. W rzeczywistości jednak kiedy czujemy się nerwowi, taki oddech dotlenia i normuje pracę naszego organizmu. W momencie złości nie potrafimy prawidłowo oddychać. Nasz oddech jest bardzo szybki i płytki, co jeszcze bardziej pobudza nasz organizm do reakcji. To jest natomiast dodatkowym paliwem dla naszych nerwów. Nie powstrzymuj się zatem i weź głęboki oraz spokojny oddech przy zamkniętych oczach. Rozluźnij wszystkie mięśnie i pozwól sobie na kontrolę emocji.

Sposób ten jest bardzo przydatny w niejednej sytuacji. Wprowadzenie tego jako nawyk pozwoli nam świadomie reagować nie tylko w stresujących sytuacjach. Poświęć zatem kilka sekund dziennie, aby poćwiczyć spokojne i głębokie oddychanie.

Pogódź się z niektórymi faktami

Ludzie mają w zwyczaju buntować się przeciwko temu, nad czym nie mają kontroli. Skoro jednak nie możemy czegoś kontrolować, to denerwowanie się na to nie ma większego sensu. W niektórych sytuacjach lepiej jest szybko się dopasować i wykorzystać to na swoją korzyść, niż złościć się i działać pod prąd. W ten sposób sami sobie utrudniamy niektóre sprawy, co wywołuje większe nerwy. Pogódź się zatem z tym, że czasami coś się dzieje niezależnie od nas.

Zadbaj o kontakt z przyrodą

Każdy z nas potrzebuje mieć styczność z naturą. Otoczeni betonem zapominamy jednak o tym. Postaraj się zatem wybrać na spacer do parku, zorganizuj piknik na polanie lub wystarczy, że wsłuchasz się w śpiew ptaków i podmuch wiatru. Natura działa kojąco na nasze emocje. Dzięki temu nabieramy siły i energii.

Udostępnij: