Czy wiesz jak reagować, gdy bliska osoba mówi o swoich lękach, napadach paniki, poczuciu bezsensu życia, czy myślach samobójczych? Co robić, gdy ktoś doświadcza psychicznego cierpienia, zmaga się z depresją lub innymi zaburzeniami? Podpowiadamy, jak rozmawiać z osobą przechodzącą kryzys psychiczny.
Osoba, która przechodzi kryzys i doświadcza jakiegoś rodzaju psychicznego cierpienia, przede wszystkim potrzebuje wsparcia i akceptacji. Podpowiadamy, jak rozmawiać i reagować, gdy bliska nam osoba znajduje się w trudnej sytuacji.
Zachowaj spokójPostaraj się uspokoić osobę potrzebującą pomocy i ustabilizować jej emocje. Mów spokojnym tonem, gdy widzisz, ze ktoś jest w szoku potwórz zdanie kilka razy. Przede wszystkim zapytaj rozmówce czego potrzebuje.
Zacznij od dostrzeżenia problemuNajważniejszym krokiem jest dostrzeżenie problemu, z jakim zmaga się osoba w kryzysie. Powiedzenie „widzę, że cierpisz”, „dostrzegam Twój ból”, daje osobie w kryzysie dużą ulgę i pozwala jej poczuć się lepiej.
Unikaj takich słówNie mów, że „wszystko będzie dobrze”, ani że „przesadzasz”. Nie używaj stwierdzeń typu: „nie stresuj się”, „nie przejmuj się”, czy „nie myśl o tym”. Takie słowa jedynie pogłębią cierpienie bliskiego i jego przekonanie, że nikt nie jest w stanie zrozumieć jego odczuć i mu współczuć.
Nie oceniajNie oceniaj, w takiej sytuacji najważniejsza jest umiejętności słuchania i rozmawiania o problemie. Powstrzymaj się od udzielania rad, formułowania wniosków i ocen.
Nie naciskajW rozmowie z osobą przechodząca kryzys, pamiętaj o kilku zasadach: nie naciskaj, nie wyciągaj od niej informacji na siłę, nie zmuszaj do rozmowy, czy towarzystwa. Uszanuj czyjeś granice, pozwól na płacz, żal, smutek, czy chwilę samotności.
Bądź empatycznyUmiejętność wyrażania empatii i wsparcia to bardzo ważne kwestie. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz pomóc komuś w trudnej sytuacji.
Wzbudź nadziejęPodziel się nadzieją z osobą w kryzysie. Pokaż, że rozumiesz i akceptujesz to, przez co przechodzi. Możesz powiedzieć, że dostrzegasz jej cierpienie i jest Ci przykro z powodu tego, co przeżywa.
Profesjonalna pomocCzasem nasza pomoc może nie wystarczyć. W niektórych sytuacjach warto namówić bliską osobę na szybką wizytę u specjalisty, psychologa lub psychiatry, jednocześnie zapewniając ją, że pomożemy w umówieniu wizyty i wesprzemy ją podczas samej rozmowy.
ZOBACZ TAKŻE: Czy można uzależnić się od miłości?