Jak rozmawiać z osobą przechodzącą kryzys psychiczny?

Czy wiesz jak reagować, gdy bliska osoba mówi o swoich lękach, napadach paniki, poczuciu bezsensu życia, czy myślach samobójczych? Co robić, gdy ktoś doświadcza psychicznego cierpienia, zmaga się z depresją lub innymi zaburzeniami? Podpowiadamy, jak rozmawiać z osobą przechodzącą kryzys psychiczny.

  Jak rozmawiać z osobą przechodzącą kryzys psychiczny?

  Osoba, która przechodzi kryzys i doświadcza jakiegoś rodzaju psychicznego cierpienia, przede wszystkim potrzebuje wsparcia i akceptacji. Podpowiadamy, jak rozmawiać i reagować, gdy bliska nam osoba znajduje się w trudnej sytuacji.

  Zachowaj spokój

  Postaraj się uspokoić osobę potrzebującą pomocy i ustabilizować jej emocje. Mów spokojnym tonem, gdy widzisz, ze ktoś jest w szoku potwórz zdanie kilka razy. Przede wszystkim zapytaj rozmówce czego potrzebuje.

  Zacznij od dostrzeżenia problemu

  Najważniejszym krokiem jest dostrzeżenie problemu, z jakim zmaga się osoba w kryzysie. Powiedzenie „widzę, że cierpisz”, „dostrzegam Twój ból”, daje osobie w kryzysie dużą ulgę i pozwala jej poczuć się lepiej.

  Unikaj takich słów

  Nie mów, że „wszystko będzie dobrze”, ani że „przesadzasz”. Nie używaj stwierdzeń typu: „nie stresuj się”, „nie przejmuj się”, czy „nie myśl o tym”. Takie słowa jedynie pogłębią cierpienie bliskiego i jego przekonanie, że nikt nie jest w stanie zrozumieć jego odczuć i mu współczuć.

  Nie oceniaj

  Nie oceniaj, w takiej sytuacji najważniejsza jest umiejętności słuchania i rozmawiania o problemie. Powstrzymaj się od udzielania rad, formułowania wniosków i ocen.

  Nie naciskaj

  W rozmowie z osobą przechodząca kryzys, pamiętaj o kilku zasadach: nie naciskaj, nie wyciągaj od niej informacji na siłę, nie zmuszaj do rozmowy, czy towarzystwa. Uszanuj czyjeś granice, pozwól na płacz, żal, smutek, czy chwilę samotności.

  Bądź empatyczny

  Umiejętność wyrażania empatii i wsparcia to bardzo ważne kwestie. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz pomóc komuś w trudnej sytuacji.

  Wzbudź nadzieję

  Podziel się nadzieją z osobą w kryzysie. Pokaż, że rozumiesz i akceptujesz to, przez co przechodzi. Możesz powiedzieć, że dostrzegasz jej cierpienie i jest Ci przykro z powodu tego, co przeżywa.

  Profesjonalna pomoc

  Czasem nasza pomoc może nie wystarczyć. W niektórych sytuacjach warto namówić bliską osobę na szybką wizytę u specjalisty, psychologa lub psychiatry, jednocześnie zapewniając ją, że pomożemy w umówieniu wizyty i wesprzemy ją podczas samej rozmowy.

  ZOBACZ TAKŻE:  Czy można uzależnić się od miłości?

  Udostępnij: