Fizyczne objawy depresji: jakich nie wolno ignorować?

Depresja to najczęściej występujące na świecie zaburzenie psychiczne, które atakuje nie tylko umysł, ale też i ciało. Oto fizyczne symptomy depresji! Zwróć uwagę na alarmujące sygnały!

  Depresja i jej objawy

  Depresja objawia się długotrwałym obniżeniem nastroju, któremu towarzyszy przenikliwy smutek, poczucie żalu i straty. Pojawia się trudny do opanowania lęk i wewnętrzny niepokój. Obecne jest silne uczucie bezsilności, bezradności i beznadziejności. Mogą pojawiać się myśli o śmierci, a nawet próby samobójcze. To nie wszystko, bowiem depresja wywołuje również wiele fizycznych objawów.

  Jakie są fizyczne objawy depresji?

  Objawy choroby mogą być różne i wyglądać inaczej u różnych osób. Depresja to nie tylko kwestia psychiki, ale również ciała, które reaguje na zmiany i to co dzieje się w naszej duszy. Choroba powoduje zmiany w organizmie, których mają charakter nawracający i przewlekły.

  • Depresji bardzo często towarzyszą dolegliwości fizyczne napięciowy ból głowy, bóle mięśni i stawów, pleców.
  • Powoduje bóle brzucha, nudności, wymioty, a także ucisk w klatce piersiowej, duszności, przyspieszone bicie serca.
  • Pojawiają się problemy ze snem, częste wybudzanie w nocy, a także bezsenność.
  • Dochodzi do zaburzeń libido. Zmniejsza się popęd seksualny, pojawia się brak zainteresowania seksem.
  • Pojawiają się wahania samopoczucia w ciągu doby. Osoby cierpiące na depresję znacznie gorzej czują się w godzinach porannych i południowych. Wieczorem samopoczucie jest lepsze.
  • Brak sił, wyczerpanie i chroniczne zmęczenie to również fizyczne objawy depresji. Aktywna do tej pory osoba, nie ma nawet chęci, żeby wstać rano z łóżka.
  • Pojawia się apatia, obojętność, nieustanne zmęczenie i osłabienie. Taka osoba ma coraz więcej problemów wynikających z niedokończonych spraw, a wykonywanie codziennych obowiązków przytłacza chorego.
  • Przez to wszystko chory może zacząć nadużywać alkoholu lub leków uśmierzających ból.

  Depresja i jej leczenie

  Depresja to choroba, która „nie przejdzie sama”, a dotknięta nią osoba, na pewno nie poradzi sobie bez pomocy.

  Podjęcie leczenia pomoże podjąć walkę z depresją i przywrócić stan sprzed choroby. Konieczna będzie wizyta chorego u psychiatry, który postawi diagnozę, wdroży leczenie farmakologiczne i skieruje na psychoterapię.

  Jednak to może okazać się niewystarczające, jeśli zabraknie wsparcia ze strony bliskich. Dlatego tak ważna jest ich pomoc, wyrozumiałość, zrozumienie i akceptacja.

  ZOBACZ TAKŻE: Jesteś dzieckiem alkoholika? Kilka cech, które będziesz nosił w sobie do końca życia

  Udostępnij: