Chcesz pokonać stres? Pomogą w tym 3 ćwiczenia oddechowe!

Każdego dnia jesteśmy narażeni na stres i zdenerwowanie. Jak sobie z tym radzić? Oto trzy skuteczne techniki oddechowe, które pozwolą pokonać problem, ukoić nerwy, wyciszyć się i odzyskać wewnętrzny spokój!

  Stres towarzyszy nam każdego dnia

  Każdego dnia jesteśmy narażeni na stres. To negatywne odczucie, może objawiać się na różne sposoby. Wywołuje wiele emocjonalnych skutków i może objawiać się smutkiem, przygnębieniem, lękiem, strachem, rozdrażnieniem, gniewem, czy frustracją.

  Może powodować także fizyczne objawy: przyspieszone bicie serca, bóle lub kołatanie w klatce piersiowej, wzrost ciśnienia krwi, napięcie mięśni, pocenie się dłoni, płytki i szybki oddech, zaburzenia snu i brak apetytu.

  Metody radzenia sobie ze stresem

  Istnieje wiele metod radzenia sobie ze stresem. Bardzo pomocne jest stosowanie pewnych technik oddychania. Ćwiczenia te pomogą ukoić nerwy, wyciszyć się i odzyskać wewnętrzny spokój. Przydadzą się w sytuacjach, kiedy jesteśmy zestresowani, zdenerwowani i rozdrażnieni.

  ZOBACZ TAKŻE: 5 cech mężczyzny, który jest dobry w łóżku!

  Chcesz pokonać stres? Pomogą w tym 3 ćwiczenia oddechowe! Oddech w medytacji

  Medytacja to narzędzie poznania samego siebie, które pozwala oczyścić umysł, ukoić nerwy i się zrelaksować.

  Podczas medytacji oddychamy głęboko i spokojnie, co pozwala się wyciszyć i odnaleźć równowagę. W medytacji wykonuje się oddech brzuszny, nazywany przeponowym. Dzięki niemu nasz oddech stopniowo wydłuża się, pogłębia i spowalnia, co prowadzi do uspokojenia myśli.

  W tym celu usiądź wygodnie na podłodze, zamknij oczy i rozluźnij mięsnie. Wdychaj powietrze nosem, a wydychaj ustami. Podczas wdechu wypychaj okolice brzucha, tak by powietrze dostawało się do niższej części płuc. Podczas zatrzymania oddechu policz do pięciu. Następnie zrób wolny wydech, rozluźniając brzuch i mięśnie.

  Oddech w tai chi

  Tai chi to chińska sztuka walki, która opiera się na energii płynącej z wnętrza. Stosuje się w niej tak zwany odwrócony oddech brzuszny. Polega na tym, że w czasie wdechu przepona podnosi się, a następnie zmienia kierunek ruchu (początek wydechu). Na koniec wydechu, przepona znów zaczyna się wznosić. Służy to gromadzeniu energii i zwiększeniu wydolności organizmu. 

  Oddech w jodze (pranajama)

  Pranajama to technika oddechowa stosowana w jodze. Składa się z wdechu, wydechu i zatrzymania oddechu. Wdech dostarcza siły życiowej, wydech oczyszcza ciało z toksyn, a zatrzymanie powietrza ma na celu rozprzestrzenienie energii po organizmie.

  Usiądź w wygodnej wyprostowanej pozycji. Zacznij od głębokiego wydechu, aby pozbyć się całego powietrza z płuc. Następnie przejdź do wdechu- staraj się wciągać powietrze powoli i równomiernie. Oddychaj równomiernie przeponą i brzuchem, tak by klatka piersiowa i brzuch się unosiły. Wstrzymaj oddech przez taki sam czas, jak brałeś wdech. Następnie zrób głęboki wydech. Każdy wdech, wydech i przytrzymanie powinno trwać około 20 sekund, tak żeby cały cykl trwał minutę.

   

  Udostępnij: