Jak negatywne wiadomości wpływają na naszą psychikę?

Informacje kształtują nasz obraz świata i oddziałują na nasze życie bardziej, niż mogłoby się wydawać. Niestety ostatnimi czasy jesteśmy z każdej strony zalewani negatywnymi newsami. Złe, przytłaczające, budzące niepokój i strach wiadomości sprawiają, że czujemy się coraz gorzej, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Czy można się przed tym bronić?

    Z każdej strony zalewają nas złe wiadomości

    Złe wiadomości dominują w mediach i natykamy się na nie dosłownie wszędzie. Pandemia, wojna, rosnąca inflacja, pożary, trzęsienia ziemi, powodzie, zamachy terrorystyczne- te informacje zalewają nas z każdej strony i to przez całe dnie.

    Każda historia, jaką czytamy, słuchamy, oglądamy czy też opowiadamy innym, wpływa na to, jak odbieramy nasze otoczenie, co myślimy i czujemy. Naukowcy są zdania, że nieprzerwane zapoznawanie się z negatywnymi wiadomościami bardzo źle wpływa na zdrowie: zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

    Złe newsy poważnie szkodzą zdrowiu

    Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie, w swoich badaniach doszli do wniosku, że ludzie, którzy odczuwają ciągłą potrzebę czytania wiadomości, częściej cierpią z powodu stresu, lęku, a nawet fizycznych dolegliwości. Narażeni są na napięciowe bóle głowy, problemy z oddychaniem, duszności, kołatanie serca, zaburzenia apetytu i snu.

    Badanie tysiąca Amerykanów wykazało, że 74% osób, które oglądały głównie negatywne wiadomości, skarżyło się na bardziej lub mniej pogorszoną kondycję psychiczną, z kolei 61% dodatkowo na zaburzenia fizyczne!

    Złe wiadomości prowadzą do błędnego koła

    Profesor Bryan McLaughlin, autor publikacji, tłumaczy, że nieustanne czytanie złych newsów, łatwo przeradza się w błędne koło:

    W przypadku takich osób może powstać błędne koło, w którym, zamiast się wycofywać ze szkodliwych treści, dają się im wciągać coraz bardziej. Wtedy obsesyjnie sprawdzają wiadomości przez całą dobę, szukając w tym ukojenia stresu. To jednak nie pomaga. Im więcej czytają tych wiadomości, tym bardziej zaczynają one przeszkadzać w codziennym życiu.

    ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Mateusz Murański! Zagrał w „IO” i „Lombardzie”. Miał 29 lat!

    Jak się przed tym bronić?

    Na szczęście przed negatywnymi skutkami złych wiadomości można się bronić! Dziennikarka Ronja von Wurmb-Seibe, autorka książki "Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić"- podpowiada, jak to zrobić. W swojej książce ostrzega:

    Wiadomości oddziałują na nasze życie bardziej niż możemy przypuszczać. Kształtują nasz obraz świata. Wpływają na to, na kogo głosujemy, na co wydajemy pieniądze, jak wychowujemy nasze dzieci. Decydują o tym, jak się czujemy, kiedy budzimy się rano, i o czym myślimy, kładąc się wieczorem spać. Wiadomości mogą być przyczyną zabójczego stresu, wywoływać apatię, poczucie bezsilności, a nawet paraliż. To, co w teorii miało nas chronić, informować, ostrzegać i edukować, demoluje nam psychikę.

    Opowiada też, jak nie dać się złym wiadomościom!

    Jak bronić się przed czarną falą złych wieści, która potrafi zatopić niejedną zdrową psychikę?
    Jak odbierać wiadomości, by nie deformowały naszego postrzegania rzeczywistości?
    Jak skutecznie przeciwstawiać się negatywnemu odbiorowi świata?
    Jak pozbyć się balastu i zacząć żyć w sposób bardziej wolny, bezpieczny, zdrowy i samodzielny?

    Udostępnij: