Asertywność to fundament zdrowej psychiki

Bycie asertywnym wydaje się proste, jednak wiele osób ma z tym problem. Zamiast powiedzieć „nie”, mówią „tak”, nie potrafią odmawiać, walczyć o swoje, czy bronić własnego zdania lub granic. Taka postawa może powodować sporo problemów w życiu. Brak asertywności podkopuje zdrowie psychiczne i szacunek do siebie. To od niej zależy, jak będziemy traktowani przez innych ludzi oraz czy będziemy żyli w zgodzie z sobą. Jest fundamentem zdrowej psychiki.

  Gdy mówisz „tak” chociaż chcesz powiedzieć „nie”

  Ktoś prosi Cię o przysługę, masz mnóstwo pilnych spraw na głowie, ale i tak się zgadzasz. Dlaczego to robisz? Boisz się, że ktoś przestanie Cię lubić? Obawiasz się, że się na Ciebie zezłości? A może tak weszło Ci to w nawyk, że zachowujesz się automatycznie? Bez względu na to, co jest powodem tego, że zbyt często mówisz „tak”, zamiast powiedzieć „nie”- warto z tym skończyć!

  Taka postawa prowadzi do wielu problemów

  Brak asertywności może powodować sporo problemów w życiu. Nie tylko podkopuje zdrowie psychiczne i szacunek do siebie, ale wpływa na to, jak jesteśmy traktowani przez innych

  Osoba asertywna- czyli jaka?

  Osoba asertywna to taka, która nie boi się posiadać i wyrażać własnego zdania, czy mówić o swoich uczuciach i potrzebach. Wie jak komunikować swoje uczucia, oczekiwania i pragnienia. Odbywa się to z poszanowaniem praw i granic innych ludzi, w sposób bezpośredni, otwarty i szczery. Potrafi głośno nie zgadzać się z czymś, co jej nie pasuje i bronić swoich granic, a przede wszystkim odmawiać, gdy nie chce spełniać czyiś żądań.

  Jak ćwiczyć asertywność?

  Jeśli chcesz być bardziej asertywna osobą, zacznij od tego:

  • Naucz się mówić „nie”, ten prosty i zwięzły komunikat pozwoli postawić na swoim, wyrazić własne zdanie i bronić swoich racji.
  • Po prostu poinformuj drugą osobę o swojej odmowie. Daj znać, że jej prośba nie zostanie spełniona, a Ty nie podejmiesz działania.
  • W tym celu użyj słowa: „NIE”. Nie bój się go używać, takie stwierdzenie jest dla drugiej osoby jasne, czytelne, uczciwe i stanowcze.
  • Zamiast słów: „nie mogę”, „muszę”, używaj takich, które odwołują się do własnych postanowień, jak „chcę”, „wolę”, „wybieram”.
  • Możesz wyjaśnić rozmówcy, dlaczego odmawiasz. Nie usprawiedliwiaj się, ani przesadnie nie tłumacz.
  • Nie przepraszaj, nie daj się wpędzić w wyrzuty sumienia i poczucie winy.
  • Pamiętaj, że masz takie samo prawo do odmowy, jakie ma druga osoba do poproszenia Cię o coś.

   

  ZOBACZ TAKŻE: Zachowania, przez które mężczyzna traci zainteresowanie swoją partnerką

  Udostępnij: