Zwierze jest zwierzęciem, a człowiek - ludziem!
Zwierze jest zwierzęciem,
a człowiek - ludziem!
Jak wielka jest przenikliwość ludzkiego umysłu!
Człowiek tworzący kulturę musi tkwić w kontekście, w jakim działa i nad jakim prowadzi namysł. Stale czyha na nas niebezpieczeństwo życia w laboratorium. Nasza wiara nie jest wiarą-laboratorium, lecz wiarą-drogą i wiarą historyczną. Bóg objawił się jako dzieje, nie jako kompendium oderwanych prawd. Boję się laboratoriów, bowiem tam wyabstrahowuje się problemy i zabiera je
do domu, żeby je udomowić, polakierować,
poza ich kontekstem.
Trzeba całego życia by nauczyć się żyć.
Zawsze, kiedy coś może zostać zrobione efektywnie i ekonomicznie, natura to czyni. Gdy cytologia informuje nas o substancji pod nazwą plazma, musimy to interpretować jako oznakę, że takie substancje jak plazma są najbardziej odpowiednie do celów natury. W przeciwnym razie nie istniałyby.
Człowiek ma z gruntu inną naturę niż zwierzęta. Zawiera się w niej władza samostanowienia opartego na refleksji i przejawiającego się w tym, że człowiek działając wybiera,co chce uczynić. Władza ta nazywa się wolną wolą.
Aurea mediocritaszłoty środek.
Kto nie mu odwagi nazwać rzeczy po imieniu, tego mogą kiedyś słusznie ukamienować.
Discenda est virtuscnoty należy uczyć.
Nie możemy obserwować naszego umysłu bezpośrednio, ale możemy to zrobić poprzez obraz naszego umysłu w działaniu. Taka jest filozofia myśli: obserwować, jak umysł kreuje świat, z jakim ma do czynienia.
Lepiej jest mieć chwilową niewygodę dla długiej przyszłej wygody niż krótkotrwałą wygodę dla przyszłej niewygody.