Wolność według Lema
Wolność to prawo do powiedzenia ludziom, czego nie chcą słyszeć. To jest straszna odpowiedzialność, której większość ludzi unika.
Cytat Stanisława Lema o wolności jako prawie do mówienia tego, czego inni nie chcą słyszeć
Wolność nie jest prawem do wszystkiego. Wolność jest prawem do tego, co pozwala myśleć na własną rękę, co daje niezależność, co czyni człowieka wolnym. Wolność, to odpowiedzialność za swoje decyzje.
Wolność to fundamentalne prawa człowieka. To zdolność bycia samodzielnym, by tworzyć, kochać i marzyć bez ograniczeń. To prawo do wyboru, decydowania o sobie i konstruowania własnej rzeczywistości. Bez wolności, człowiek jest jak ptak w klatce, zapomniany przez świat, zdolny jedynie do wspomnień o niebie.
Wolność nie jest niczym innym jak szansą na bycie lepszym. Niemniej jednak, bycie wolnym nie zawsze oznacza bycie lepszym. Wolność jest skomplikowana, ale bez niej nie możemy doświadczyć pełni życia i realizacji naszych pasji.
Wolność nie polega na tym, że nie ma żadnych ograniczeń, ale na umiejętnoci właściwej ich wyboru.
Wolność to prawo do tego, co niemoralne. Wolności nie daje ci prawo do tego, co należy zrobić. Wolność jest przedmiotem obawy, jest ponure, jest to koszmar. Ale ponieważ wolność wiąże się z niezależnością, ona jest naszą udręką, jest naszą walką.
Wolność nie jest prawem do czynienia tego, co się chce, ale do czynienia tego, co powinno się robić. To prawo nie jest mocą zmierzającą do bezprawia, ale hamulcem przeciwdziałającym bezprawiu.
Wolność to odpowiedzialność. Dobrze, że tak mało ludzi jej chce.
Nie jesteś hasłem w krzyżówce, nie musisz wszystkim pasować.
Człowiek ma prawo działać jak chce, dopóki nie krzywdzi innych. W wolnym społeczeństwie nikt nie powinien zmuszać nikogo do życia według swojego wzorca.
Wolność jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem człowieka; obowiązkiem, który polega na wyzwoleniu samego siebie od uwarunkowań, które blokują pełen rozwój jego ludzkiego potencjału.